Czy duże imprezy w czasach zarazy są bezpieczne? Znamy wyniki hiszpańskiego eksperymentu

Tylko 6 zakażeń COVID-19 wykryto u 5 tysięcy uczestników koncertu, który miał miejsce w marcu w Barcelonie.

sunrise

Ostatnio nie ma łatwo ten, co lubi koncerty i festiwale. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała odwołanie bądź przełożenie wielu imprez, co – siłą rzeczy – ma wpływ na finansową kondycję całej branży. Jednakże, pomimo zarazy, która zostanie z nami już zapewne jeszcze na jakiś czas, żyć jakoś trzeba, także w kontekście szeroko pojętej rozrywki. Właśnie w celu stworzenia standardów, które umożliwią jak najszybszy powrót tego sektora gospodarki do życia, realizowane są różnego rodzaju testowe imprezy.

Testowy koncert

Pod tym względem prym wiodą Holendrzy, którzy działają w ramach akcji “Back To Life” już od kilku miesięcy. Nie gorzej w temacie eksperymentalnych imprez radzą sobie Hiszpanie. W marcu w Barcelonie odbył się bowiem koncert zespołu Love Of Lesbian, na który przyszło 5 tysięcy osób. Wszyscy zgromadzeni na wejściu mieli mierzoną temperaturę, obowiązywał również obowiązek noszenia maseczek. Nie było konieczne z kolei utrzymywanie dystansu społecznego – a więc ludzie mogli bawić się niemalże w taki sposób, jak przed marcem 2020 roku.

kalendarz

Taki sposób realizowania imprez zdaje się być w tej chwili bezpieczny – i potwierdzają to wyniki badań antygenowych przeprowadzonych na wszystkich uczestnikach eksperymentu. Podczas wtorkowej konferencji prasowej, przedstawiciele szpitala w Badalonie przekazali konkretne dane.

kalendarz

Koncert grupy Love of Lesbian zorganizowany w barcelońskim Pałacu Sant Jordi z udziałem 5000 osób nie stał się imprezą o dużej liczbie zakażeń. Zanotowaliśmy jedynie sześć infekcji w okresie 14 dni po tym wydarzeniu.

Josep Maria Llibre, lekarz ze szpitala w Badalonie

To może się udać!

Tym samym okazuje się, że realizowanie nawet dużych koncertów w czasach pandemicznych jest bezpieczne i nie zagraża zdrowiu publicznemu. Podobne sygnały płyną również z Holandii – co tym bardziej pozwala wierzyć w powrót na festiwale w Europie jeszcze w tym roku.

Na ten moment Hiszpanie planują zrealizować jeszcze kilka testowych imprez klubowych. Z kolei władze Barcelony poszły jeszcze dalej – bowiem na terenie stolicy Katalonii pomiędzy 20 maja a końcem września ma odbyć się kilkadziesiąt dużych wydarzeń kulturalnych. Barceloński ratusz ma wesprzeć organizację tych imprez kwotą 500 tysięcy euro.

sunrise

foto: Albert Gea, REUTERS

kalendarz

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?