Kasa od rządu na festiwale? Hiszpania wprowadza finansowy dodatek kulturalny

400 euro ma jednorazowo otrzymać każdy Hiszpan, który od 2022 roku ukończy 18 lat. Pieniądze mogą być przeznaczone na sektor kultury.

nastia

Każdy z miłą chęcią przyjmie darmowe pieniądze. Nasz rząd już słynie z polityki 500+, jednak w innych krajach postanowiono rozdawać wartościowe papierki na bardziej rozsądnych zasadach. Przykładowo Hiszpania zdecydowała się na dodatek finansowy, który ma wesprzeć lokalną kulturę.

Dodatek na koncerty

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez niedawno ogłosił, że każdy nastolatek dostanie 400 euro. “Nagroda” zostanie przyznana z okazji 18 urodzin. Wsparcie finansowe będzie wypłacane od 2022 roku i ma za zadanie promować kulturę. Za ponad 1800 zł młodzi będą mogli nabyć książki, gry, wybrać się do teatru, czy – co dla nas, fanów muzyki najważniejsze – kupić bilety na koncerty czy festiwale. Oczywiście nie będzie problemu wydać części tej kwoty na płyty CD czy też ciekawe, winylowe wydania od ulubionych artystów.

nastia

Jeśli chodzi o Hiszpanię, to dobrych festiwali nie brakuje. Międzynarodową sławę robią między innymi Bilbao BKK Live, Mad Cool czy Primavera Sound, w których lineupach nie brakuje elektronicznych nazw. Pierwszy z nich w ostatnich latach odwiedzili chociażby The Progidy, The Chemical Brothers, Bicep, Caribou, Nicola Cruz czy Meute. Na tegorocznym Primavera Sound (który został odwołany) zagrać mieli Disclosure, Honey Dijon, Jamie XX, jak i polska producentka o pseudonimie VTSS.

nastia

Nie brakuje też tam wydarzeń, których lineup tworzą sami artyści muzyki elektronicznej. Na jedną z nich – BBF: Barcelona Beach Festival – w 2020 zapowiedziano śmietankę sceny EDM. Imprezę promowały nazwiska, takie jak: David Guetta, Armin van Buuren, Alesso, W&W, Don Diablo, Steve Aoki, Dimitri Vegas & Like Mike czy DJ Snake.

Nie pierwszy taki

Hiszpania nie jest jedynym krajem, którego rząd ostatnio postanowił zorganizować taką akcję. Francja również przekazała osiemnastolatkom pieniądze na kulturę. Młodzi mogli ją wydać w specjalnie przygotowanej aplikacji, w której znalazły się oferty od ponad 8 tysięcy firm. Większość nastolatków, bo aż 75% z nich, wydało pieniądze na książki. 2/3 transakcji, w których je nabyto, stanowiły mangi.

Francuski model jednak ma pewne ograniczenia. Osiemnastolatkowie nie mają problemów z wydaniem pieniędzy na subskrypcje streamingów muzyki, jednak mogą przeznaczyć na to jedynie 100 euro. Jest to 1/3 kwoty, którą otrzymują młodzi od lokalnego rządu. Bonus kulturalny we Francji można wykorzystać w ciągu 2 lat od aktywowania aplikacji, w której możemy wydać te środki.

nastia

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?