Koronawirus zagrożeniem dla festiwali? “Wojewodowie będą decydować o ich odwoływaniu”

W sieci jest coraz więcej obaw o to, czy tegoroczne edycje festiwali się odbędą. Powodem ewentualnego odwołania miałby być koronawirus.

kalendarz

O COVID-19 – chorobie powodowanej wirusem SARS-CoV-2, potocznie zwanym koronawirusem, jest coraz głośniej. Media na całym świecie prześcigają się w informacjach o kolejnych zarażonych osobach. Do epidemii w Polsce co prawda jeszcze daleko, lecz już teraz odwoływane są imprezy masowe. Największym przykładem jest e-sportowe wydarzenie Intel Extreme Masters w Katowicach, które miało odwiedzić 170 tysięcy osób. Czy koronawirus będzie miał wpływ na festiwale muzyczne?

Defqon.1 odwołany?

Wirus, który początkowo rozprzestrzeniał się w Chinach, dotarł również do Europy. Są pierwsze osoby zarażone – między innymi we Włoszech (gdzie jest główne europejskie ognisko) czy Holandii, gdzie odbywa się wiele festiwali z muzyką elektroniczną. Jak donoszą lokalne media, organizatorzy imprez już dyskutują nad ewentualnym odwołaniem swoich wydarzeń. Holenderski Instytut Zdrowia informuje jednak, że na chwilę obecną nie ma powodów, by odwoływać festiwale, lecz w przypadku zwiększenia zagrożenia może zmienić zdanie.

kalendarz

Póki co nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat odwołania eventów, dlatego na razie lepiej wstrzymać się z paniką. Jeżeli jednak zagrożenie okaże się realne, organizatorzy będą musieli odwołać swoje wydarzenia, ponieważ bezpieczeństwo odwiedzających jest najważniejsze. Wtedy siłą rzeczy nasze wyjazdy się nie odbędą, a uczestnicy otrzymają zwrot wpłaconych pieniędzy (…) Obecnie pozostaje być dobrej myśli. Na razie wszystko pozostaje bez zmian, a zapisy na nasze wyjazdy są ciągle otwarte.

Hardtripy

Podobnie może być w innych krajach, gdzie wykryto zagrożenie epidemii. W przyszłym tygodniu władze Miami zdecydują, czy dopuścić do organizacji najbliższych imprez masowych, w tym Ultra Music Festival, które zaplanowane jest już za niespełna miesiąc.

kalendarz

Gimenez (burmistrz hrabstwa Miami) powiedział, że czwartkowe spotkanie za zamkniętymi drzwiami, przed konferencją dla prasy, obejmowało dyskusję na temat tego, w jaki sposób koronawirus może wpłynąć na duże wydarzenia w marcowym kalendarzu Miami. Należą do nich Ultra Music Festival w centrum Miami, które rozpoczyna się 20 marca, i okręgowe Targi Młodzieży w okolicy Kendall, które rozpoczynają się 12 marca. Jednak Gimenez powiedział, że hrabstwo nie zdecydowało, co zrobić z tymi wydarzeniami.

Miami Herald

A jak w Polsce?

W Polsce nie odnotowano jeszcze zachorowań, lecz potwierdzono już je u naszych sąsiadów w Niemczech, Litwie czy Białorusi. Służby medyczne są w pełnej gotowości, by podjąć walkę z wirusem, ale czy są na to gotowe organizatorzy imprez? Intel Extreme Masters w Katowicach odbywa się już bez publiczności, a to może być dopiero początek. W przypadku pojawienia się epidemii, większość imprez masowych może być odwołana, również te z muzyką elektroniczną.

W imieniu środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie naszych rekomendacji, by jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych

Andrzej Matyja – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Czy Dreamstate może zostać odwołane?

Najbliższe wielkie wydarzenie to oczywiście Dreamstate Europe, które odbędzie się 18 kwietnia w Gliwicach. Na chwilę obecną nie ma powodu, by odwołać event, lecz do imprezy zostało jeszcze 1,5 miesiąca. Przez ten czas może zmienić się wiele i może powtórzyć się sytuacja z e-sportowej imprezy, gdzie wojewoda śląski zakazał udziału publiczności. Czekamy na oficjalne komunikaty organizatorów jak i samorządowców, którzy również mogą odwołać wydarzenia. Zresztą – władze lokalne dostały już polecenia od premiera Mateusza Morawieckiego, by przyglądać się wszystkim imprezom masowym.

sunrise

Sytuacja rozwija się dynamicznie i ciężko przewidzieć, w jakim kierunku będzie zmierzała. Impreza TME jest jedną z najbliższych, lecz organizatorzy letnich imprez również przyglądają się bacznie sprawie. Podchodzą do tego jednak na razie spokojnie, gdyż mają więcej czasu na przygotowania. Nie można jednak wykluczyć, że w przypadku zagrożenia zdrowia i życia uczestników zostaną podjęte odpowiednie kroki.

Nie boimy się koronawirusa z racji tego, że nasze wydarzenie jest za kilka miesięcy, latem. Z dnia na dzień dni i noce będą coraz cieplejsze i wirusy grypopochodne mają mniejszą skuteczność. Mimo to jesteśmy świadomi ryzyka i przygotujemy się na każde okoliczności losu, ponieważ bezpieczeństwo naszych uczestników jest najważniejsze.

Kamil Chwarścianek – organizator Heartbeat Festival

Pożyjemy, zobaczymy…

Ciężko przewidzieć, w jakim kierunku wszystko to się potoczy. Niewykluczone, że w najbliższych dniach mogą pojawić się pierwsze potwierdzenia o zarażonych osobach w Polsce. W takim przypadku, w obawie o rozprzestrzenieniu się COVID-19 wśród mieszkańców naszego kraju, decyzje o odwoływaniu imprez mogą być uzasadnione. Sami organizatorzy nie będą chcieli również narażać fanów na niebezpieczeństwo.

Co jednak w przypadku, gdy imprezy masowe będą odwoływane, mimo iż nie wykryto w Polsce koronawirusa? Tu sytuacja będzie bardzo krzywdząca dla organizatorów i marki, którzy będą narażeni na duże straty. Zobaczymy, jak rządzący podejdą do tematu.

kalendarz

kalendarz

Z drugiej strony – warto dodać, że w Meksyku wykryto przypadki zakażenia wirusem, a mimo to nie odwołano odbywającego się w ten weekend EDC Mexico. Jak będzie w Polsce, przekonamy się wkrótce.

kalendarz

sunrise

Total
23
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?