kontakt

Lady Gaga w zeszłym roku podbiła serca wielu słuchaczy albumem “Chromatica“. Nawiązujący do klubowych brzmień krążek od kojarzonej przez większość głównie z popowymi klimatami artystki spotkał się z uznaniem, zdobywając wiele nagród. Nad materiałem pracowała czołówka nazw ze środowiska EDMu. Za większość produkcji odpowiadał Bloodpop wraz z Tchamim, a przy pojedynczych utworach pracowali m.in.: Axwell, Skrillex, Burns, Madeon oraz Klahr. Bloodpop wraz z Gagą chcieli przedłużyć życie płodnej ery. Już od kilku miesięcy można było znaleźć plotki mówiące o nadejściu nowej wersji Chromatici. O pierwszych z nich pisaliśmy na naszych łamach. W końcu jednak wszystko się potwierdziło, a niedawno na serwisach streamingowych został opublikowany cały krążek. Kto finalnie udzielił się na “Dawn of Chromatica”?

Niekończąca się lista nazwisk

Gdy wychodziła oryginalna wersja albumu “Chromatica”, wiele osób była zaskoczona ilością topowych producentów, których zdołało się zgromadzić przy tworzeniu krążka. Tymczasem przy materiale, jaki znalazł się na zremiksowanej wersji ostatniego wydawnictwa Lady Gagi mamy mnóstwo aliasów z różnych zakątków elektroniki. Nie zabrakło też niespodziewanych współprac, przez co finalne produkcje brzmią bardzo oryginalnie.

Wśród gości na “Dawn of Chromatica” znajdziemy takie nazwy jak między innymi Rina Sawayama, Pablo Vittar, Charli XCX, Ashnikko, Mura Masa, Dorian Electra, Bree Runway czy Lil Texas. Kilka słów zapowiedzi tego, co ostatni z wymienionych artystów wykombinował dla Gagi, możecie przeczytać tutaj. Nie zabrakło też wyczekiwanego “Babylon” w wersji znanej z reklamy Haus Labs, czyli marki kosmetycznej Stefanii.

Miks gatunków

Hyperpop, house, a nawet… hardstyle. Pierwszy z wymienionych gatunków często kojarzony jest ze świętej pamięci SOPHIE. Artystka miała okazję pracować nad krążkiem Gagi, jednak ze względu na okoliczności związane ze śmiercią producentki, nie zostały one opublikowane. Więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule.

“Dawn of Chromatica” prezentuje się następująco:

 1. “Alice” (Lsdxoxo remix)
 2. “Stupid Love” (Coucou Chloe remix)
 3. “Rain on Me” (feat. Ariana Grande) (Arca remix)
 4. “Free Woman” (Rina Sawayama & Clarence Clarity remix)
 5. “Fun Tonight” (Pabllo Vittar remix)
 6. “911” (Charli XCX & A. G. Cook remix)
 7. “Plastic Doll” (Ashnikko remix)
 8. “Sour Candy” (feat. Blackpink) (Shygirl & Mura Masa remix)
 9. “Enigma” (Doss remix)
 10. “Replay” (Dorian Electra remix)
 11. “Sine from Above” (feat. Elton John) (Chester Lockhart, Mood Killer & Lil Texas remix)
 12. “1000 Doves” (Planningtorock remix)
 13. “Babylon” (Bree Runway & Jimmy Edgar remix)
 14. “Babylon” (Haus Labs version)

Grimes spadła z rower… krążka

Ciekawą sprawą jest fakt, że twórczość Grimes finalnie nie znalazła się na “Dawn of Chromatica”. Jej obecność była pewniakiem, patrząc już od pierwszych przecieków i informacji, jakie ukazały się na temat kolejnej wersji albumu. Na ten temat pisaliśmy w tym tekście. Artystka również kiedyś często współpracowała z BloodPopem, czyli jednym z głównych producentów ostatniego krążka Gagi. Wobec tego co się stało?

Na jednym ze swoich streamów artystka powiedziała, że przegapiła termin na oddanie utworu. Grimes na swoim Twitterze odpowiedziała też na pytanie jednego z fanów skierowane w jej stronę związane z brakiem jej aliasu przy nowej wersji Chromatici.

“Co się stało z Chromaticą?”

Bloodpop i ja mamy problemy rodem z rywalizacji między rodzeństwem i nasza niedojrzałość spowodowała, że utwór nie został skończony – też on jest na mnie wściekły za przyklejenie swojego zdjęcia nad jego łózka i wtedy, gdy on je zdejmował taśma zdarła jego malunek. On powinien je zostawić

https://twitter.com/Grimezsz/status/1432825807106297858

Bloodpop odpowiedział na ten tweet w następujący sposób:

Nie do końca tak to się rozpętało – ona była zbyt zajęta robieniem TikToków o ciszy mimów??? To dla mnie jest bardzo dziwno – do tego to odcisnęło mocną skazę na ścianie jak ona użyła do tego tej taśmy.

Nowy album, nowy merch

Wydanie “Dawn of Chromatica” nie zostało potraktowane po macoszemu. Album nie tylko wylądował na streamingach, ale można również zamówić go na stronie artystki. Krążek pełen remiksów dostępny jest w wersji CD oraz na winylu jako limitowana edycja. Dostępne są również koszulki i bluzy z nadrukami nawiązującymi do najnowszego wydawnictwa. Wysyłka produktów nastąpi po 19 września.

“Dawn Of Chromatica” jest już dostępne w wersji cyfrowej – pełny odsłuch znajdziecie poniżej.

kontakt