kontakt

Wiodącym gatunkiem muzycznym w naszym kraju jest rap – o czym świadczy wiele czynników. Jednym z nich są rekordy słuchalności czy sprzedaży płyt, które to są bite raz po raz przez rodzimych raperów. Bardzo dobrze widać to chociażby na Spotify – w naszym cotygodniowym rankingu niemal wszystkie czołowe miejsca są obstawione reprezentantami polskiej rapgry.

Idzie nam coraz lepiej

Polska scena muzyczna jest dość duża, ale jednocześnie – bardzo hermetyczna. Niewielu artystów może bowiem pochwalić się sukcesami za granicą. Jednym z ostatnich przykładów takiego dużego osiągnięcia jest Bedoes, który jakiś czas temu jako pierwszy Polak wylądował w liście 100 najchętniej słuchanych artystów na Spotify na całym świecie. Teraz międzynarodowy achievement może sobie dopisać do życiorysu Mata.

Pochodzący z Wrocławia, a kojarzony ze stolicą raper ostatnie miesiące może zaliczyć do udanych. Jego “Patoreakcja” w ciągu 3 miesięcy wykręciła na portalu YouTube 40 milionów odtworzeń, a na Spotify przebiła rekord odsłuchów w dniu premiery.

Dwudziestolatek zdołał zresztą swoje osiągnięcie przebić ponownie – a to za sprawą wydanego dwa tygodnie temu singla “Kiss cam (Podryw roku)”, który w ciągu 24 godzin od premiery został odsłuchany ponad 700 tysięcy razy. Obecnie drugi singiel z zapowiedzianego na ten rok albumu “Młody Matczak” ma na YouTube 20 milionów odtworzeń, a na Spotify – niemal 11 milionów streamów.

Pierwszy Polak na liście Billboard

Te wyniki pozwoliły Michałowi Matczakowi – bo takie personalia w dokumentach ma wpisane Mata – stać się pierwszym Polakiem na liście przebojów Billboard Global 200. Gwoli wyjaśnienia – jest to cotygodniowe zestawienie 200 najlepiej sprzedających się singli na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych. Walny wpływ na pojawienie się utworu “Kiss cam (Podryw roku)” w tym zestawieniu miał wideoklip – propozycja Maty jest w gronie zaledwie 18 utworów na ujęte w rankingu 200, które swój wynik zawdzięczają przede wszystkim streamingowi video. Ostatecznie Młody Matczak zameldował się na 198. miejscu.

Ciężko spodziewać się dłuższej przygody Polaka w tym zestawieniu – ale nawet jednorazowe osiągnięcia na międzynarodowej scenie powinny świadczyć o tym, że Polacy też umieją w muzykę.


foto: Kacper Dudziak

kontakt