Mata pierwszym Polakiem na międzynarodowej liście przebojów Billboard. Kolejny wielki sukces rapera!

Singiel “Kiss cam (Podryw roku)” sprawił, że Mata jest pierwszym polskim artystą notowanym na liście Billboard Global 200.

sb

Wiodącym gatunkiem muzycznym w naszym kraju jest rap – o czym świadczy wiele czynników. Jednym z nich są rekordy słuchalności czy sprzedaży płyt, które to są bite raz po raz przez rodzimych raperów. Bardzo dobrze widać to chociażby na Spotify – w naszym cotygodniowym rankingu niemal wszystkie czołowe miejsca są obstawione reprezentantami polskiej rapgry.

Idzie nam coraz lepiej

Polska scena muzyczna jest dość duża, ale jednocześnie – bardzo hermetyczna. Niewielu artystów może bowiem pochwalić się sukcesami za granicą. Jednym z ostatnich przykładów takiego dużego osiągnięcia jest Bedoes, który jakiś czas temu jako pierwszy Polak wylądował w liście 100 najchętniej słuchanych artystów na Spotify na całym świecie. Teraz międzynarodowy achievement może sobie dopisać do życiorysu Mata.

Pochodzący z Wrocławia, a kojarzony ze stolicą raper ostatnie miesiące może zaliczyć do udanych. Jego “Patoreakcja” w ciągu 3 miesięcy wykręciła na portalu YouTube 40 milionów odtworzeń, a na Spotify przebiła rekord odsłuchów w dniu premiery.

Dwudziestolatek zdołał zresztą swoje osiągnięcie przebić ponownie – a to za sprawą wydanego dwa tygodnie temu singla “Kiss cam (Podryw roku)”, który w ciągu 24 godzin od premiery został odsłuchany ponad 700 tysięcy razy. Obecnie drugi singiel z zapowiedzianego na ten rok albumu “Młody Matczak” ma na YouTube 20 milionów odtworzeń, a na Spotify – niemal 11 milionów streamów.

Pierwszy Polak na liście Billboard

Te wyniki pozwoliły Michałowi Matczakowi – bo takie personalia w dokumentach ma wpisane Mata – stać się pierwszym Polakiem na liście przebojów Billboard Global 200. Gwoli wyjaśnienia – jest to cotygodniowe zestawienie 200 najlepiej sprzedających się singli na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych. Walny wpływ na pojawienie się utworu “Kiss cam (Podryw roku)” w tym zestawieniu miał wideoklip – propozycja Maty jest w gronie zaledwie 18 utworów na ujęte w rankingu 200, które swój wynik zawdzięczają przede wszystkim streamingowi video. Ostatecznie Młody Matczak zameldował się na 198. miejscu.

Ciężko spodziewać się dłuższej przygody Polaka w tym zestawieniu – ale nawet jednorazowe osiągnięcia na międzynarodowej scenie powinny świadczyć o tym, że Polacy też umieją w muzykę.


foto: Kacper Dudziak

sb

Total
8
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?