Polski rap w odwrocie? sanah i Dawid Podsiadło zdominowali czołówkę sprzedaży muzyki w 2022

Związek Producentów Audio-Video opublikował podsumowanie sprzedaży płyt na nośnikach fizycznych (OLiS). Największym wygranym pozostaje sanah

kalendarz

Przełom starego i nowego roku to czas podsumowań. Swoje zestawienia dotychczas przygotował między innymi Beatport, gdzie królowali James Hype i FISHER. Ranking przedstawił także Związek Producentów Audio-Video, który co roku publikuje podsumowanie sprzedaży płyt na nośnikach fizycznych, czyli OLiS. 2021 stał pod znakiem hiphopu – dzięki takim artystom, jak Mata, KęKę, Sobel czy Sokół. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2022 rap zszedł na drugi plan, a wyżej wymienionych zastąpili między innymi Dawid Podsiadło i Harry Styles. Niedościgniona pozostaje natomiast sanah.

Królowa dram OLiS

Podsumowanie sprzedaży fizycznej albumów zdominowane jest przez polskich wykonawców. Jedynym zagranicznym artystą, który zagrzał sobie miejsce w pierwszej dziesiątce jest Harry Styles. Największym triumfatorem tegorocznego zestawienia jest zdecydowanie sanah, która na szczycie stoi już drugi rok z rzędu. W 2021 pierwszą lokatę zajmowała “Irenka“. W 2022 zastąpiła ją “Uczta“, co nie oznacza, że zeszłoroczny triumfator wypadł poza ranking. “Irenka” twardo trzyma się podium, zajmując pozycję numer 3. Sukces polskiej piosenkarki domykają “poezyje”, które wylądowały na miejscu nr 5 oraz “Królowa dram” z miejsca 8.

emuze.me

Gorszy rok dla rapu

W pierwszej dziesiątce rankingu pojawiły się albumy trzech rapowych artystów. Ponadto, pierwsze hiphopowe wydawnictwo, “Hotel Maffija 2“, znalazło się dopiero na miejscu szóstym. Zaraz za nim, na lokacie nr 7, uplasował się Szpaku z “Domem dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza”. Dziewiątą lokatę okupuje natomiast White 2115 i “Pretty Boy“. Nie da się ukryć, że polska scena rapowa prezentowała się o wiele lepiej w roku 2021, kiedy to w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 5 rapowych artystów – przy czym “Młody Matczak” twardo stał na drugim miejscu podium.

Poniżej zamieszczamy czołową dziesiątkę tegorocznego podsumowania:

ultra

1. sanah “Uczta
2. Dawid Podsiadło “Lata dwudzieste
3. sanah “Irenka
4. “Męskie Granie Orkiestra 2021
5. sanah “sanah śpiewa Poezyje
6. SB Maffija ‘Hotel Maffija 2
7. Szpaku “Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza
8. sanah “Królowa dram
9. White 2115 “Pretty Boy
10. Harry Styles “Harry’s House

emuze.me

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?