Mamy pierwszy utwór po polsku ze 100 milionami odtworzeń na Spotify

“California” rapera o pseudonimie White 2115 okazała się pierwszym utworem po polsku, który został odsłuchany na Spotify 100 milionów razy.

kalendarz

Ostatnie lata przyniosły niesamowitą zmianę w sposobie słuchania muzyki w internecie. Dużą popularność zyskały platformy streamingowe, na czele ze Spotify. Widać to także w naszym kraju – a świadczyć o tym mogą chociażby wzrosty liczby odtworzeń, jakie potrzebne są do osiągnięcia miana najchętniej słuchanego utworu danego dnia na zielonej platformie. W ciągu ostatnich zaledwie trzech lat (odliczając anomalie) próg ten wzrósł dwukrotnie. Najchętniej obecnie słuchany utwór na polskim Spotify ma ponad 300 tysięcy odtworzeń w skali 24 godzin.

Pierwsze 100 milionów utworu po polsku

Niejednokrotnie na naszych łamach publikowaliśmy zestawienie najchętniej słuchanych polskich utworów wszech czasów na Spotify (kolejne z nich zaprezentujemy już jutro). Jak dotąd, barierę 100 milionów streamów miały okazję przekroczyć cztery numery, przy tym żaden z nich nie zawierał słów w języku polskim. Są to:

emuze.me

  • TWISTED feat. Oliver Tree “WORTH NOTHING” – 286 milionów streamów
  • Maestro Chives & Egzod “Royalty” – 280 milionów streamów
  • VINAI & VAMERO “Rise Up” – 235 milionów streamów
  • kets4eki, 6arelyhuman, Pixel Hood “hands up!” – 125 milionów streamów

To z początkiem kwietnia uległo zmianie – tym samym pierwszym polskojęzycznym utworem z dziewięcioma cyframi na liczniku jest “California” rapera o pseudonimie White 2115.

Tak to osiągnięcie komentuje Białas, raper i jeden z założycieli SBM Label, wytwórni która wydała “Californię”…

ultra

White dał z siebie bardzo dużo, aby jako pierwszy pochwalić się takim osiągnięciem. Jesteśmy przekonani, że “California” będzie tylko śrubować ten wynik i będziemy świętować kolejne rekordy tego kawałka. Cieszymy się, że pierwsze w historii Spotify 100 milionów odtworzeń polskojęzycznego utworu przypadło utworowi wydanemu pod szyldem SBM. Ogromne gratulacje dla White’a!

Mateusz “Białas” Karaś, współzałożyciel i współwłaściciel wytwórni SBM

…a tak – sam twórca.

Stworzyłem tę piosenkę już ponad 5 lat temu, w pokoju 8m2 w małym mieszkaniu z wielkiej płyty. Ciężko powiedzieć coś więcej, wtedy to był dzień jak każdy inny i kto by pomyślał, że akurat ten dzień zapisze się wielkimi cyframi na kartach historii.

Ja stworzyłem tylko piosenkę, a to Wy przeżywając przy niej pierwsze melanże, pierwsze związki, bunt, przyjaźnie, pierwsze papierosy, wypady ze znajomymi nad wodę, pierwsze przypały i wszystkie inne, nadaliście jej wartości. Ona jest taka wyjątkowa dzięki Wam i właśnie za to najbardziej chciałbym Wam podziękować.

I między innymi z tego powodu nigdy nie nagrałem „California 2”, bo ona po prostu jest tylko jedna.

White 2115

Jednocześnie raper oznajmił o zmianie wytwórni. Dotychczasowy członek 2115 – labelu Bedoesa 2115 (pełna ksywka) – będzie od teraz wydawać muzykę własnym sumptem. Pod względem dystrybucyjnym ma mu pomagać Sony Music Polska.

Kto kolejny?

Kolejnego “stumilionowca” wśród polskojęzycznych utworów możemy spodziewać się już wkrótce. Obecnie pierwszy w poczekalni do 100 milionów jest “Kiss cam (podryw roku)” rapera o pseudonimie Mata. Obecnie utwór ten ma 97,5 miliona streamów. W pierwszym kwartale 2024 roku singiel ten został odsłuchany około 3,7 miliona razy, a więc przebicia magicznej bariery możemy spodziewać się jeszcze przed wakacjami.

kalendarz

Z kolei najszybciej do tego grona jako polski artysta (ale niekoniecznie z polskojęzycznym kawałkiem) może dołączyć Tribbs. Jego collab z Alokiem pt. “LET’S GET FKD UP” w ostatnich dniach jest słuchany na całym świecie po blisko milion razy dziennie, a obecnie licznik streamów na Spotify wskazuje blisko 75 milionów. Kto wie – być może trend ten się utrzyma i jeszcze przed majówką o tym kawałku będziemy pisać tekst…

emuze.me

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?