Ostatnie dni przyniosły dużo nowych wieści dotyczących Sunrise Festival. Przed weekendem informowaliśmy Was o tym, że organizatorzy imprezy planują organizować na terenie lotniska w kołobrzeskim Podczelu więcej imprez. Właśnie w tym celu został złożony wniosek o przedłużenie okresu dzierżawy działki od miasta. Więcej na ten temat przeczytacie pod tym linkiem, a do tego tematu wrócimy w dalszej części tekstu.

Dzieje się

Tymczasem, na jednym z portali z ofertami nieruchomości, pojawiło się ogłoszenie, które mogło początkowo wstrząsnąć fanami “festiwalu wschodzącego słońca”. Za 44 miliony złotych można zakupić mający powierzchnię 102 ha teren dawnego lotniska wojskowego, mieszczącego się w podkołobrzeskim Bagiczu.

źródło: otodom.pl

Aukcja ta wywołała sporo niepewności w temacie przyszłości Sunrise Festival. Jak się jednak okazuje, temat ogłoszenia oraz dzierżawa terenu przez MDT Production to dwie oddzielne sprawy. Wystawiony na sprzedaż teren jest częścią miejscowości Bagicz, należącej do gminy Ustronie Morskie. Jest to więc inna jednostka administracyjna niż Kołobrzeg, w którego granicach leży grunt, na którym w ubiegłym roku bawiło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Co więcej, teren wystawiony na sprzedaż należy do prywatnej firmy, natomiast ten, na którym odbywa się impreza, jest własnością miasta Kołobrzeg.

Temat przedłużenia dzierżawy niepewny

Kwestia tego ogłoszenia zelektryzowała fanów muzyki elektronicznej z naszego kraju. Nie powinno to dziwić – wszak Sunrise Festival to największa impreza tego typu w tej części Europy. Jest jednak inna rzecz, która może wzbudzać niepewność.

Na początku tego tekstu wspominaliśmy o zamiarach organizatorów imprezy dotyczących nowych inwestycji. Do tego jest jednak potrzebna zmiana umowy dotyczącej dzierżawy działki w Podczelu. Już wcześniej temat przedłużenia umowy pozytywnie zaopiniowali przedstawiciele mieszkańców osiedla. Niestety, podczas wczorajszego łączonego posiedzenia kołobrzeskich Komisji Budżetowo-Gospodarczej oraz Komisji Uzdrowiskowej, radni wyrazili sprzeciw wobec uchwały przygotowanej przez burmistrz Kołobrzegu, Annę Mieczkowską. Zgodnie z ich decyzją sporządzona pomiędzy magistratem a MDT Production umowa zostałaby przedłużona, ale tylko o rok – do końca 2023 roku. To z pewnością utrudnia plany rozwoju festiwalu.

Zapis posiedzenia znajdziecie poniżej (kwestia Sunrise Festival rozpoczyna się w momencie 1:46:00).

Ostateczna decyzja zostanie podjęta jutro, podczas sesji Rady Miasta. Z kolei dziś miała się odbyć konferencja prasowa, w ramach której Krzysztof Bartyzel – pomysłodawca i współorganizator Sunrise Festival, miał się odnieść do całej sprawy. Jednakże po kilku godzinach podjęto decyzję o przełożeniu spotkania z mediami na czwartek. Decyzja ta spowodowana jest tym, aby żaden z radnych nie odczuwał żadnej presji przed planowanym na jutro głosowaniem.

Będziemy ten temat obserwować na bieżąco.