Twórcy zarobią więcej, ale podrożeć może Spotify. Do Sejmu trafił projekt ustawy

Do Sejmu trafił projekt ustawy, mający dostosować nasze prawo dotyczące między innymi wypłacania tantiem do prawa unijnego.

sunrise

Temat słabych zarobków artystów w dobie streamingu jest już dobrze znany. O ile duzi twórcy z racji samej skali potrafią dobrze żyć z samych odtworzeń w aplikacjach typu Spotify, o tyle ci mniejsi mają już do czynienia z groszowymi sprawami. Niedawne zmiany rozliczania się najpopularniejszej platformy z legalną muzyką z jej autorami jeszcze bardziej ten aspekt utrudniła. Kolejne kraje zaczynają działać w kierunku zapewnienia lepszych wynagrodzeń dla artystów – w tym gronie jest też Polska. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt wprowadzenia dwóch dyrektyw UE, które dotyczą reformy prawa autorskiego oraz praw pokrewnych. W głównej mierze dotyczą one tantiem dla aktorów, z których udziałem treści pojawiają się na platformach pokroju Netflixa. Dotychczas nad Wisłą ten temat nie był bowiem uregulowany. Jednak w projekcie mowa również o twórcach muzyki.

Co się zmieni?

Dyrektywy dotyczą przede wszystkim nowelizacji prawa autorskiego w Polsce. W projekcie podkreślono, że “celem projektowanej nowelizacji jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw UE z zakresu prawa autorskiego […]”. Mianowicie chodzi o dyrektywę SATCAB II oraz DSM.

kalendarz

SATCAB II ma na celu stworzenie warunków umożliwiających szersze rozpowszechnianie w państwach członkowskich programów telewizyjnych i radiowych pochodzących z innych państw członkowskich. Dyrektywa ma ułatwić udzielanie licencji na korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w nadawanych programach telewizyjnych i radiowych. Najbardziej interesuje nas jednak dyrektywa DSM, która ma w teorii umożliwić wypłacanie polskim aktorom tantiem za utwory z ich udziałem odtwarzane na międzynarodowych platformach streamingowych.

kalendarz

Podczas konferencji prasowej dotyczącej tego tematu, premier Donald Tusk zaznaczył, że:

Przygotowaliśmy takie rozwiązania, które gwarantują tantiemy, a więc państwo polskie jest po stronie twórców. Wspólnie ze środowiskami twórczymi i zgodnie z prawem europejskim, będziemy egzekwować od platform streamingowych – filmowych i muzycznych – rzetelnie płacenie tantiem naszym twórcom.

I tu jest pewien haczyk – w unijnej dyrektywie podjęty jest temat platform z treściami video, zaś o platformach z muzyką nie ma tu mowy. W ujęciu unijnym dodatkowa opłata pobierana przez organizacje takie jak ZAiKS czy STOART od platform pokroju Spotify czy Tidal nie jest konieczna. Polski rząd postanowił jednak w tym temacie wyjść przed szereg.

sunrise

Kto za to zapłaci?

Na pewno z reformy będą mogli cieszyć się twórcy, którym będzie przysługiwać większe wynagrodzenie od serwisów streamingowych. Inne odczucia – co nie dziwi nas zupełnie – mają ci, którzy będą musieli zapłacić artystom więcej. “Oczywiście odbije się to na użytkownikach, którzy zapłacą więcej za abonament” – skomentował Mateusz Smółka ze Spotify w wywiadzie dla portalu Glamrap. Obecnie – po niedawnych podwyżkach – plan Spotify Premium dla jednej osoby to koszt 23,99 zł, zaś za plan rodzinny (można podpiąć nawet sześć kont) – należy wyłożyć 37,99 zł. Przypomnijmy, że była to pierwsza podwyżka od wejścia platformy na polski rynek w 2013 roku.

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?