kontakt

Tragiczny dla sceny eventowej rok 2020 powoli dobiega końca. Pandemia koronawirusa zatrzymała wszystkich fanów muzyki w domach, zaś organizatorów imprez naraziła na potężne straty spowodowane koniecznością przeniesienia wydarzeń na przyszły rok. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z tym, czy nie, to przyszłość naszej branży zależy od postępów w temacie szczepionki przeciwko COVIDowi.

W tym temacie rzeczywistość rysuje się jednak w coraz jaśniejszych barwach. Firma farmaceutyczna Pfizer ogłosiła w listopadzie, że jej szczepionka w finalnej fazie badań wykazała 95% skuteczności, niezależnie od grupy wiekowej czy etnicznej. Dodatkowo po jej zastosowaniu nie zarejestrowano żadnych poważnych skutków ubocznych, co pozwala na szerokie stosowanie substancji na całym świecie.

Wielka Brytania zaczyna szczepić

Jeszcze przed tymi deklaracjami Wielka Brytania podpisała umowę na zakup 40 milionów szczepionek, które wystarczą do zaszczepienia 20 milionów osób. Natomiast dziś substancja została zatwierdzona przez tamtejszy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych. Informację na ten temat podał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

Ochrona, jaką dadzą nam szczepionki, ostatecznie pozwoli nam odzyskać (dotychczasowe – przyp.red.) życie i ożywić gospodarkę.

Boris Johnson – premier Wielkiej Brytanii

Na ten temat wypowiadał się dziś rano również minister zdrowia UK Matt Hancock. Na antenie BBC One padły następujące słowa:

Jestem teraz pewny wiadomości, że od wiosny, począwszy od Wielkanocy, będzie lepiej – i w przyszłym roku będziemy mieli lato, którym każdy będzie mógł się cieszyć.

Matt Hancock, minister zdrowia Wielkiej Brytanii

Akcja szczepień ruszy już w przyszłym tygodniu – w pierwszej kolejności szczepieni będą pensjonariusze domów opieki oraz pracujące tam osoby. W najbliższych dniach na Wyspy dotrze pierwsze 800 tysięcy dawek, a kolejnych 10 milionów ma być dostępnych wkrótce.

Wprowadzenie do powszechnego użytku szczepionki przeciwko COVIDowi może doprowadzić do tego, że przyszłoroczny sezon eventowy w UK dojdzie do skutku. Tym samym do skutku doszłyby takie imprezy, jak Glastonbury czy Creamfields.

Wobec tego, jak sytuacja związana ze szczepieniami wygląda na naszym rodzimym podwórku? Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził:

Myślę, że pierwsze dostawy szczepionek będą na przełomie stycznia i lutego

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Są jednak wątpliwości

Jednakże nie brakuje wśród fanów imprez osób mających wątpliwości w temacie skuteczności szczepionki i wpływu jej na zdrowie osób zaszczepionych w dalszej przyszłości. Bierze się to z faktu, iż prace nad substancją trwały zaledwie 10 miesięcy – zazwyczaj trwają one o wiele dłużej.

Wiele osób obawia się również, że bez zaszczepienia się nie będzie można wejść w przyszłości na festiwale. Na ten temat pisaliśmy już kilka tygodni temu w kontekście LiveNation – potentata na rynku koncertowym.

Czas pokaże jednak, jak sprawy się potoczą. Mamy nadzieję, że finał będzie dla ludzkości (a w szczególności dla fanów festiwali) pozytywny.

kontakt