W ostatnich dniach i tygodniach jest głośno na temat tegorocznej edycji festiwalu Audioriver. Fani muzyki elektronicznej otrzymali niedawno pierwszą fazę lineup’u, w której nie brakuje wartych uwagi postaci. Więcej szumu jest jednak wokół samej lokalizacji. Po kilkunastu latach obecności w Płocku, jeden z największych tanecznych eventów w naszym kraju przenosi się do Łodzi. Kontrowersje wśród mieszkańców wywołuje planowane ulokowanie imprezy w parku Na Zdrowiu. Praktycznie od chwili ogłoszenia nowego miejsca słychać sprzeciw części społeczności lokalnej. Przeciwnicy podnoszą obawy o zakłócanie spokoju zwierząt ze znajdującego się nieopodal ogrodu zoologicznego. Wśród argumentów widnieją także wątpliwości co do tego, w jakim stanie będzie park po festiwalu. Z kolei w ostatnich dniach w sieci pojawiła się zdementowana szybko przez organizatorów informacja o rzekomym niepodpisaniu przez włodarzy eventu umowy z władzami Łodzi.
Audioriver będzie w Łodzi – jest umowa
Mimo protestów, na ten moment nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany w temacie miejsca, w którym w dniach 12-14 lipca odbędzie się Audioriver 2024. Jak donosi Radio ESKA, umowa między organizatorem wydarzenia i władzami Łodzi została podpisana. W tej chwili park Na Zdrowiu jako lokalizacja jest aktualna. Może się to jednak zmienić, jeśli twórcy eventu nie uzupełnią danych bądź nie udzielą odpowiedzi na dodatkowe pytania od Zarządu Zieleni Miejskiej. Dotyczą one między innymi sposobów zabezpieczenia terenu parku oraz pomników przyrody. To jednak, jak wynika z wypowiedzi Michała Fałata, jednego z organizatorów Audioriver, ma być formalnością.
Są to jak najbardziej racjonalne pytania i my z naszej strony odpowiadamy na nie twierdząco – będziemy zabezpieczać, mamy świadomość tego, w jakim miejscu się znajdujemy oraz że organizacja wydarzeń na terenach zielonych wymaga od nas odpowiednich zabezpieczeń. Nie jesteśmy ludźmi, którzy nie wiedzą jak to zrobić.
Michał Fałat, Audioriver
Organizację Audioriver w Łodzi potwierdziło reporterowi Radia ESKA także Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Festiwal na pewno w 2024 roku się odbędzie. To nie podlega już żadnej dyskusji. Bierzemy pod uwagę alternatywne lokalizacje, a miejsce ustalimy na podstawie konkretnych ekspertyz. Cały czas jednak uważamy, że obecna lokalizacja jest najlepsza i daje możliwość zrealizowania festiwalu.
Piotr Kurzawa, Łódzkie Centrum Wydarzeń
Miejsca alternatywne, o których mowa, są trzy. W wypadku niemożności realizacji w parku Na Zdrowiu, brane są pod uwagę łódzkie Błonia, Park Julianowski oraz Park Baden-Powella.
Więcej informacji znajdziecie w artykule na stronie Radia ESKA.
Jeśli park Na Zdrowiu, to gdzie konkretnie?
W czwartkowe popołudnie na oficjalnej facebook’owej stronie miasta Łódź pojawił się post potwierdzający obecność Audioriver w tym mieście. W publikacji tej wylistowano kilka istotnych aspektów dotyczących tego, w jaki sposób impreza ta ma być zrealizowana.
Chcemy zaznaczyć, że:
– festiwal nie zabierze parku mieszkańcom – zajmuje jedynie 16% terenu parku,
– park nie zostanie rozjechany przez samochody,
– organizator nie będzie wycinał drzew i krzewów,
– pomniki przyrody zostaną zabezpieczone,
– w parku nie będą wylewane betonowe fundamenty,
– nie będzie pola namiotowego w parku na Zdrowiu,
– festiwal nieustannie współpracuje z ZOO Łódź,
– festiwal nie naruszy zabytkowego charakteru parku,
– miejsca pamięci zostaną zabezpieczone.
W poście została umieszczona także mapa parku Na Zdrowiu. Wskazano na niej konkretny obszar, którą ma zająć organizator Audioriver.
Zapewnienia te nie przekonują mieszkańców sprzeciwiających się tej konkretnej lokalizacji. W dalszym ciągu trwa zbieranie podpisów pod petycją przeciwko obecności Audioriver w parku Na Zdrowiu. Mówi się także o zorganizowaniu protestu ulicznego. Mimo to, szanse na nieprzeniesienie się festiwalu do Łodzi są bardzo małe.