Za nami konferencja prasowa na miesiąc przed Sunrise Festival 2023. Oto główne kwestie

Na 30 dni przed startem Sunrise Festival, Krzysztof Bartyzel – organizator wydarzenia – opowiedział o planowanych zmianach.

silesia beats

Sunrise Festival 2023 rozpocznie się już za miesiąc. Organizatorzy – jeśli wierzyć zapowiedziom – wzięli sobie do serca błędy z lat poprzednich, co jest w ostatnim czasie mocno komunikowane. Mieliśmy już wypowiedź Krzysztofa Bartyzela, twarzy całego przedsięwzięcia, na łamach okkolobrzeg.pl, ale także sesję Q&A na Instagramie wydarzenia. Z kolei teraz, na 30 dni przed imprezą, miała miejsce w Kołobrzegu konferencja prasowa dotycząca nadchodzącej imprezy.

“Muzycznie będzie to jeden z lepszych festiwali”

Organizator Sunrise Festival odniósł się podczas ponad półgodzinnego wystąpienia do zarzutów odnośnie braku na czele lineup’u tak wielkich nazwisk, jakie pojawiały się chociażby w ubiegłym roku. Nacisk miał zostać położony na muzyczną jakość.

jay_cluss

Muzycznie będzie to jeden z lepszych festiwali. Jako DJ wiem o tym, że będą to świetne sety i wszyscy doskonale się będą bawili. Jakby nie było – to będzie 20. edycja festiwalu i nie zbudowalibyśmy tak wielkiej renomy, gdyby uczestnicy nam nie zaufali muzycznie. Uczestnikom proponuję sięgnąć głębiej do pewnych muzycznych doznań i spojrzenia na nowe, a na pewno się przekonają co do tegorocznego lineup’u. Myślę, że grupa ludzi bardzo inteligentnych, słuchających całego przekroju i interesujących się nowymi brzmieniami jest bardzo zadowolona z lineup’u.

Zapowiedziane zostały także duże ogłoszenia artystów na Sun Festival, które poznać mamy w najbliższym czasie. A skoro przy Sunie – nie zabrakło miejsca na kwestie zarzutów dotyczących rzekomego skupienia się na rapowym Sun Festivalu kosztem elektronicznego Sunrise Festival. Zdaniem Bartyzela, są one bezpodstawne.

ultra

Uczestnicy piszą do mnie, że nie mam czasu już na Sunrise, bo interesuję się nowym produktem o nazwie Sun. Odpowiadam, że nie ma takiej możliwości. To są dwa osobne zespoły produkcyjne – jeden zajmuje się Sunrise’m, a drugi zajmuje się Sun’em. (…) Każdy festiwal będzie mieć osobny zespół produkcyjny, osobnych ludzi, osobny PR – o jakość jakiejkolwiek z tych imprez proszę się nie martwić.

W 2022 roku zapowiedziane zostały cztery duże imprezy na terenie Nadmorskiego Parku Kultury. Ostatecznie do skutku doszły tylko dwie, i nie inaczej będzie też w 2023 roku. Jednak w roku przyszłym – zdaniem włodarza MDT Production – portfolio ma zostać w końcu rozszerzone. Stosowne dokumenty miały już zostać podpisane.

W tym roku definitywnie doszliśmy do wniosku, że będą to po raz kolejny te dwa festiwale i tylko te dwa festiwale. Jesteśmy już przygotowani z następnymi imprezami, natomiast uważamy że najpierw musimy zrobić krok do tyłu względem kilku rzeczy, aby być pewnym, że możemy przyjąć kolejne projekty.

Zmiany, zmiany, zmiany

Zmiany względem roku ubiegłego są już komunikowane od jakiegoś czasu. Jedną z nich jest rezygnacja z systemu opasek, honorowanie biletów w formie pliku PDF z kodem QR oraz umożliwienie płatności na terenie wydarzenia za pomocą kart płatniczych.

silesia beats

W tym roku normalną formą płatności będzie tzw. codzienność, czyli będzie można płacić kartą czy telefonem. Będą terminale w każdym barze.

Podczas obu wydarzeń – tak, jak rok temu – funkcjonować ma pole namiotowe. W przypadku Sunrise’u ruszy ono w czwartek 20 lipca o 12:00, zaś w przypadku Sun Festivalu – w piątek 28 lipca o 12:00. Dni zamknięcia pola będą takie same podczas obu festiwali (konkretnie poniedziałek o 20:00). Tym samym miasteczko festiwalowe będzie funkcjonować krócej, niż to było zapowiadane przy edycji 2022.

Kolejną istotną rzeczą jest transport, o którego poprawie środowisko Sunrise Festival mówiło już jakiś czas temu. Teraz wiemy już nieco więcej.

W zeszłym roku nie udało się zorganizować tego transportu. W tym roku marszałek woj. zachodniopomorskiego wspomaga nas finansowo, a komunikacja miejska w Kołobrzegu przeznaczyła kilkanaście autobusów na uregulowanie całej komunikacji, która będzie prowadziła pod sam teren imprezy.

Przystanek autobusowy ma zostać umiejscowiony na lewo od głównego wejścia na festiwal. Z kolei na prawo – tam, gdzie były w ubiegłym roku parkingi – czekać na uczestników będą mogły taksówki. Według zapowiedzi, ma się tam zmieścić do 200-300 pojazdów. Tym samym ulegnie zmianie umiejscowienie parkingów dla uczestników. Dzięki współpracy z Aeroklubem Kołobrzeskim, uczestnicy będą mogli zostawić swoje samochody na odpowiednio wydzielonej części lotniska przylegającej do terenu festiwalu. Przygotowana ma zostać także strefa “kiss and ride”.

ultra

jay_cluss

Przy okazji dotychczasowa, szutrowa droga prowadząca z Nadmorskiego Parku Kultury na osiedle Podczele zostanie zamknięta. Spowodowane to jest chęcią uniknięcia dużego ruchu na samym osiedlu, który i tak z racji przeniesienia przystanku pod samą imprezę miałby w teorii ulec zelżeniu.

Ponadto organizatorzy nawiązali współpracę z zajmującą się wynajmem hulajnóg elektrycznych firmą TIER…

silesia beats

Firma TIER postawi nam swoją bazę przy polu namiotowym. Będą specjalne namioty do ładowania hulajnóg. Jeśli ktokolwiek będzie chciał jechać hulajnogą, to tylko i wyłącznie dróżką rowerową.

…oraz firmą FREE NOW, będącą jedną z alternatyw dla Ubera.

Był bardzo duży zarzut w stosunku też do nas, że nie mogliśmy nacisnąć (na taksówkarzy – przyp.red.), żeby ustalić jakąś normalną kwotę (za przejazd – przyp.red.) i działy się tam rzeczywiście dantejskie sceny, jeśli chodzi o ceny dojazdu. W tym roku chcemy może nie usankcjonować, bo tak się nie da, ale żeby była możliwość powrotu w tańszych pieniążkach także taksówką.

Dlaczego nie ma piątej sceny?

Zmiany dotkną również bary i szeroko rozumianą gastronomię. Dostępne będą miejsca dysponujące tylko wodą i napojami bezalkoholowymi, które będą oddzielone od miejsc, w których dostępne będą piwo czy inne trunki. Punkty z jedzeniem i piciem mają być umiejscowione w jednym ciągu na samym końcu terenu festiwalu – od Black Stage do przestrzeni, gdzie dotąd funkcjonowała Silver Stage. Tam, gdzie w 2022 roku grał hardstyle i muzyka basowa, mają pojawić się strefy partnerskie i chillout’owe. Według zapowiedzi ma być więcej miejsc do siedzenia i odpoczynku. Bartyzel podczas konferencji wyjaśnił główny powód rezygnacji z piątej sceny.

Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ jesteśmy w trakcie rozmów. Powiedzieliśmy sobie, że musimy zrobić krok do tyłu w związku z przede wszystkim nagłośnieniem, które za mocno w zeszłym roku nachodziło na siebie. W pewnym momencie mieliśmy skargi od samych DJów, że słyszą drugą scenę, dlatego musieliśmy wyciszyć to – i podjęliśmy taką decyzję, że scenę Silver musimy zlikwidować.

Jak wynika z zapowiedzi, brak hardów w tym roku nie oznacza zupełnego zaniechania tematu tych brzmień w Nadmorskim Parku Kultury. Na Sunrise Festival mają pojawić się bowiem przedstawiciele belgijskich i holenderskich agencji eventowych, czego celem ma być organizacja w przyszłym roku typowo hard dance’owej imprezy.

W przyszłym roku na pewno wyprodukujemy potężny event hardstyle’owy, który będzie uwieńczeniem dla tych wszystkich uczestników, którzy mają na pewno mały niesmak.

W tym roku – względem lat poprzednich – wokół Sunrise’u będzie więcej partnerów. Swoje duże strefy mają postawić Douglas oraz Desperados, ale to nie koniec.

jay_cluss

Dzisiaj dostaliśmy informację, że potężny partner wchodzi na pole namiotowe i będzie stawiał sklep dla uczestników. Będzie można w normalnych cenach kupić potrzebne rzeczy.

Ma być czyściej

Zmianie ulegnie także kwestia sanitarna. Jak już wspominaliśmy na naszych łamach wcześniej, MDT Production nie będzie już współpracować z dotychczas działająca w kwestii utrzymania czystości na festiwalu firmą.

Niestety, ale (firma – przyp.red.) nie poradziła sobie z tym wszystkim. (…) Stworzyliśmy jako producent festiwali dział czystości, w którym ludzie będą bardzo mocno panować nad tym wszystkim w czasie imprezy. Oprócz tego fajna ekipa kołobrzeska, która na co dzień sprząta apartamenty, zgłosiła się do nas z tym, że poradzi sobie z czystością podczas imprezy. (…) Mam nadzieję, że nigdy więcej nie wrócimy do sprawy związanej z brudnymi toaletami czy niedosprzątanymi prysznicami.

Oprócz znanych z ubiegłego roku sanitariatów w formie kontenerów, na terenie imprezy mają stanąć toalety typu toitoi.

Zobaczymy

O tym, jak duża część zapowiedzi znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości, przekonamy się już za miesiąc. Tymczasem zachęcamy do sprawdzenia pełnego zapisu video konferencji prasowej, dostępnego poniżej.

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?