kontakt

W tym tygodniu poznaliśmy Top 101 Producers 2021. W teorii, prócz niemałych zmian, jakie pojawiają się co roku na poszczególnych pozycjach, raczej ciężko znaleźć coś nad czym warto zawiesić oko na dłużej. 1001Tracklists – organizator rankingu – dostrzegło jednak pewną dysproporcję. W notowaniu nie znalazła się ani jedna kobieta, a producentów innej rasy niż biała pojawiło się niewielu. Obserwując obecną scenę muzyki elektronicznej wydaje się, że można znaleźć na niej miejsce dla wszystkich, bez względu na płeć czy rasę. W praktyce jednak nietrudno jest zauważyć zdecydowaną dominację białych mężczyzn. Jest to kwestia, która według 1001Tracklists wymaga szerszych zmian.

Odpowiedź na nierównomierność

Właśnie została opublikowana pierwsza w historii lista 60 kobiet i artystów o kolorze skóry innym niż biały. Jest to gest wsparcia i ukłon w stosunku do tych osób. Jak podkreśla 1001Tracklists, ich utwory miały swój wkład w świecie muzyki elektronicznej w tym roku i będą kształtować jej przyszłość.

Na nienumerowanej liście pojawiły się między innymi takie aliasy, jak Eli & Fur, GORDO, Aiobahn, Miss Monique, OOTORO, Shermanology czy RayRay. Resztę znajdziecie poniżej.

Nie tylko lista

We współpracy 1001Tracklists z Select Radio, VIRPP i Whoa! Promo  – projekt The Future Of Dance ma dawać szansę kobietom, ludziom innych ras i pozostałym niedostatecznie reprezentowanym na scenie EDM’u. Dla nich powstała możliwość zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców. Organizowany każdego miesiąca konkurs na najlepsze demo ma pozwolić jego zwycięzcy na otrzymanie promocji, profesjonalnego miksu i masteringu oraz promocji wśród DJów czy rozgłośni radiowych. Wszyscy klasyfikujący się do konkursu mogą uzyskać więcej informacji i zapisać się pod tym linkiem.

kontakt