Jeśli ktoś myśli, że walka z koronawirusem skończy się lada dzień, to może być mocno rozczarowany. Z dnia na dzień dowiadujemy się o coraz większej ilości osób zarażonej COVID-19 w Polsce i na całym świecie. Odwołane lub przełożone zostały już liczne koncerty czy festiwale z Ultra Music Festival, Tomorowland Winter czy Dreamstate Europe na czele. Wszystkie te jednak miały się odbyć w najbliższych dniach i tygodniach. Organizatorzy letnich imprez nadal czekają na rozwój sytuacji – lecz w każdym momencie mogą pójść śladem Glastonbury Festival i odwołać tegoroczną edycję.

Pierwszy letni festiwal

Glastonbury Festival to festiwal, na którym dominuje rock oraz muzyka alternatywna. Tegoroczna edycja imprezy, na którą mogło przybyć ponad 200 tysięcy osób miała się odbyć w ostatni weekend czerwca. Miała, gdyż organizatorzy w dniu dzisiejszym wydali specjalne oświadczenie informujące o odwołaniu tegorocznej edycji swojego festiwalu.

Z przykrością informujemy o tym, ale Glastonbury 2020 zostaje odwołane, (…) Mamy ogromną nadzieję, że sytuacja w Wielkiej Brytanii ulegnie poprawie do końca czerwca. Nawet jeśli tak będzie to nie jesteśmy w stanie spędzić kolejnych trzech miesięcy z tysiącami osób na farmie, pomagającym nam w ogromnej pracy polegającej na budowie infrastruktury i atrakcji potrzebnych do przyjęcia ponad 200 000 osób w festiwalowym miasteczku.

Glastonbury Festival

Pozostali uczynią podobnie?

Po odwołaniu Glastonbury Festival nasuwa się jedna myśl – co z innymi letnimi imprezami? Ciężko przewidzieć na ten moment, co się wydarzy za trzy miesiące, gdyż sytuacja z dnia na dzień się zmienia. Organizatorzy na pewno bacznie przyglądają się sprawie i są w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Jednak, jeśli sytuacja się nie uspokoi i koronawirus będzie nadal zbierał swoje żniwo, to nie pozostanie nic innego jak odwoływać kolejne imprezy lub je przenieść na inny termin.

Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń rządu, by nie wychodzić z domu bez potrzeby. Taki mały gest może zapobiec w wybuchu dużej epidemii, dzięki czemu nie będą odwoływane kolejne imprezy. Ofiarą COVID-19 zostały już między innymi Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Postarajmy się więc, by letnie festiwale odbyły się bez większych przeszkód.

foto: Paul Holloway