kontakt

W Las Vegas odbyła się tegoroczna gala rozdania nagród Grammy. Najwięcej statuetek zdobył Jon Batiste, a kto zwyciężył w kategoriach związanych z muzyką elektroniczną?


Jak co roku, tak i początek 2022 zaserwował na nam listę zdobywców złotych gramofonów. Ceremonia rozdania nagród, podobnie jak w 2021, została przesunięta na późniejszą datę. Ostatnia edycja wydarzenia miała miejsce w marcu, a o jej finalistach pisaliśmy tutaj. Tym razem zdecydowano się na zmianę lokalizacji imprezy. Zazwyczaj odbywająca się w Los Angeles lub Nowym Jorku gala została przeniesiona do Las Vegas – miejsca, gdzie w ubiegłym roku wręczano latynoskie Grammy. Ubiegłej nocy poznaliśmy nagrodzone nazwiska. Którzy reprezentanci sceny elektronicznej odpuścili MGM Grand Garden Arena z własną statuetką?

Debiutanckie rozdanie

Przypomnijmy – Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji wydzieliła dwie kategorie poświęcone muzyce dance. W obu w tym roku znalazło się wiele interesujących propozycji. Do statuetki za “Najlepszy utwór taneczny” były nominowane poniższe produkcje:

Afrojack & David Guetta – ‘Hero”
Ólafur Arnalds, Bonobo – “Loom”
James Blake – “Before”
Bonobo, Totally Enormous Extinct Dinosaurs – “Heartbreak”
Caribou – “You Can Do It”
Rüfüs du Sol – “Alive”
Tiësto – “The Business”

Swój pierwszy złoty gramofon zgarnęła australijska grupa Rüfüs du Sol za jeden z singli z ostatniego wydawnictwa grupy. “Alive” promowało krążek “Surrender”. Formacja była zaskoczona decyzją Akademii.

Zabrakło mi słów. Jest to najwyższe wyróżnienie.
Czuje, że jest to coś, o czym jako zespół dyskutowaliśmy na przestrzeni lat i gdy ustanawialiśmy swoje cele zawodowe. (Wygrana Grammy) jest ambitną rzeczą i czymś, czego nigdy się nie spodziewaliśmy. Robiliśmy muzykę dla siebie, a “Alive” było dla nas bardzo osobistym utworem. Sama jego publikacja była czymś na prawdę wyjątkowym, aż po momenty łączenia się z ludźmi i wykonywanie go na żywo. Jednak gdy dochodzi do wygrania takiego rodzaju aprobaty za to? My jesteśmy nadal w szoku.

Jon George dla Triple J

Zobacz też: Afrojack o “przypadkowej nominacji” do Grammy, sprzedawaniu się i kobietach w EDMie [WYWIAD]


Pierwsza nominacja, pierwsza wygrana

Drugą kategorią dance, za którą można zgarnąć złoty gramofon jest “Najlepszy album muzyki elektronicznej”. Wśród 6 nominowanych znalazły się takie aliasy i nazwiska jak m.in. ILLENIUM, Major Lazer, Marshmello, Sylvan Esso i Ten City. Statuetkę za krążek “Subconsciously” otrzymał Black Coffee. Jest to zarówno jego pierwsza nominacja, jak i pierwsza wygrana. Nkosinathi Innocent Sizwe Maphumulo, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, jest również pierwszym południowoafrykańskim producentem, który osiągnął sukces w tej kategorii.

Chciałbym podziękować Bogu za nagrodę, jaką jest muzyka i za to, że mam możliwość się nią dzielić ze światem i leczyć nią niektóre dusze.

Black Coffee podczas ceremonii rozdania Grammy

Najwięksi wygrani Grammy

Muzyka elektroniczna jest jedynie małym wycinkiem nagród, które są rozdawane na amerykańskiej gali. Największym wygranym Grammy został Jon Batiste. Amerykański piosenkarz i twórca tekstów otrzymał 12 nominacji, z czego zgarnął 6 statuetek. Przez Akademię została również doceniona formacja Silk Sonic. Projekt, na którego czele stoją Bruno Mars i Anderson .Paak otrzymał 4 pozłacane gramofony w kategoriach “Płyta roku”, “Utwór roku”, “Najlepszy występ R&B” oraz “Najlepszy utwór R&B”. Aż 3 nagrody otrzymali Foo Fighters, Olivia Rodrigo i Chris Stapleton.

Pełną listę wygranych znajdziecie tutaj.

kontakt