Na checkliście obowiązkowych wydarzeń w każdym EDMowym roku odhaczyliśmy właśnie ogłoszenie wyników DJ Mag TOP 100 DJs – cały ranking możecie sprawdzić tutaj. Znalazło się tam wiele aliasów, o których nawet bacznie śledzący scenę muzyki elektronicznej nigdy nie słyszeli, kosztem wielu uznanych postaci.
Wielu w związku z tym dysonansem zadaje sobie więc pytanie w stylu “to jak to jest w końcu z tym rankingiem popularności?” Z pomocą przychodzi raport popularności postaci sceny EDM przygotowany przez Viberate. To właśnie w nim wnikliwie przeanalizowano ogólnodostępne dane i wyłoniono tych, których fani najbardziej wspierają w social mediach.
Jak działa ranking od Viberate?
Firma Viberate zajmuje się zbieraniem danych i ich analizą. To właśnie dzięki informacjom, które na przestrzeni roku zgromadzono utworzono bardziej rzetelny ranking, który lepiej odzwierciedla aktualną scenę elektroniki. Raport zawiera nie tylko nazwiska producentów, a również i artystów, którzy związani są z tym środowiskiem. W 2020 roku poznaliśmy także raport dotyczący sklepu Beatport – więcej szczegółów przeczytacie tutaj.
Zaawansowane algorytmy Viberate biorą pod uwagę każde konto artysty, jakie prowadzi on w mediach społecznościowych i na kanałach muzycznych, jak i ilość odtworzeń ich utworów w stacjach radiowych w ciągu roku. To tworzy bezstronny i przejrzysty przegląd tego, jak naprawdę popularny jest dany artysta.
Viberate
Z przeprowadzonej przez nich analizy również można co nieco dowiedzieć się o najpopularniejszych gatunkach. I tutaj okazuje się, że nazewnictwo używane przez publisherów można uznawać za mylne i niewiele mówiące. Według danych najpopularniejszym gatunkiem miałby być bowiem dance – utwory z tego nurtu wypełniają bowiem 72% bazy. Kolejną najbardziej reprezentatywną kategorią elektroniki jest house z 10% pokrycia, a inne gatunki występują w śladowych ilościach.
Trochę inna święta trójca
W przeciwieństwie do DJ Maga, gdzie na pierwszym miejscu drugi rok z rzędu stoi David Guetta, według Viberate najpopularniejszym artystą EDM jest Marshmello. Amerykański producent ukrywający swoją tożsamość za charakterystycznym hełmem ma, według statystyk, najbardziej oddaną rzeszę fanów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Drugi slot zajmuje jeden z ojców Future Rave – wspomniany wcześniej David Guetta. Francuz w swojej karierze przeżywa kolejny boom popularności. Podium zamyka kolejna zamaskowana postać EDMu – Alan Walker.
W pierwszej dziesiątce znajdziemy nazwy, które również znajdują się na wysokich pozycjach DJ Mag Top 100 DJs. Zaraz za podium znalazł się bowiem Calvin Harris, który działa zarówno z myślą o szerszym gronie słuchaczy, wypuszczając radiowe hity, jak i eksperymentalnie realizuje się jako Love Regenerator. Z kolei na piątym miejscu uplasowali się wielcy nieobecni tego roku – The Chainsmokers.
Wielcy nieobecni DJ Maga
Dla niektórych może być bardzo zaskakujące, zaś inni mogli to na spokojnie przewidzieć – DJ Mag Top 100 DJs nie pokrywa się ze statusem popularności danych muzyków. Brak zgodności obu rankingów szczególnie widoczny jest w ilości nazwisk, których nie ujrzymy w tegorocznej topce ogłoszonej 13 października podczas Amsterdam Dance Event. Postaci takich jest aż 71!
Już w drugiej dziesiątce zestawienia znajdziemy wielu artystów, których zabrakło w rankingu DJ Mag Top 100 DJs. Wśród nich Major Lazer (jak i Diplo w formie solowej), Kungs, Robin Schulz, Galantis i Joel Corry. Na miejscach 21-30 odnaleźli się między innymi Swedish House Mafia oraz Disclosure – choć i tu znajdziemy dwa aliasy, które mało kto kojarzy.
Przykładowo – projekt The Living Tombstone wywodzi się z YouTube, gdzie zaczynał od robienia remiksów i parodii, a aktualnie głównie tworzy muzykę do gier wideo. Następnie mamy amerykański projekt muzyczny NEFFEX, który na swoim koncie ma wiele produkcji udostępnionych jako Copyright Free. Ich najpopularniejsze tracki – “Fight Back”, “Grateful” i “Careless” – osiągnęły na YouTube ponad 100 milionów wyświetleń.
Im dalej, tym ciekawiej
Spośród artystów na pozycjach 31-40 ŻADEN nie pojawił się w tegorocznym TOP 100 DJ Maga. Wśród nich są chociażby Topic, Hardwell, Jax Jones czy Shouse, których “Love Tonight” zdecydowanie jest jednym z utworów tego sezonu. Więcej na temat fenomenu tego utworu przeczytacie tutaj.
W okolicach 50. miejsca również jest ciekawie. Nieobecni w najpopularniejszym rankingu, a którzy znaleźli się w raporcie Viberate to Sigala, Nightcrawlers, Sickick, Riton, Rudimental, Imanbek i Gigi D’Agostino.
Im dalej, tym więcej różnic. Drugą połowę listy otwierają między innymi Flume, Meduza, Purple Disco Machine czy The Prodigy, których na późno szukać w najbardziej rozpoznawalnym rankingu. Poniżej 60. oczka mamy takie aliasy, jak Illenium, Moby, Dillon Francis czy… nieaktywny już projekt Axwell Λ Ingrosso. Poniżej 70 miejsca porównywanie danych Viberate z rankingiem DJ Maga możemy sobie już swobodnie odpuścić – wszak leżącego się nie kopie. już na próżno porównywać aliasy widoczne w raporcie od Viberate z plebiscytem DJ Maga.
Zaskakująca może być pozycja tajemniczego artysty The Kiffness. 96 pozycje zawdzięcza temu, co niemal każdy lubi – śmiesznym produkcjom. Swoją rozpoznawalność zbudował podczas pandemii dzięki… memom. Najpopularniejsze z nich to własne interpretacje motywu “vibing cat” oraz memiczne wersje szant.
TOP 100 najpopularniejszych
Poniżej prezentujemy pełną setkę najpopularniejszych na przestrzeni ostatniego roku artystów muzyki elektronicznej według danych Viberate. Obok pozycji i aliasów widoczne jest również porównanie pozycji do tych, które uzyskali muzycy w rankingu DJ Maga. Przykładowo – Marshmello w rankingu Viberate jest o 12 pozycji wyżej niż w DJ Mag Top 100 DJs. Jeśli przy którymś z artystów nie ma porównania – wtedy macie do czynienia z kimś nieobecnym w DJ Mag Top 100 DJs.
- Marshmello +12
- David Guetta -1
- Alan Walker +19
- Calvin Harris +12
- The Chainsmokers +24
- Martin Garrix -4
- Tiësto +8
- Skrillex +16
- DJ Snake +24
- Alok -6
- Major Lazer
- Kungs
- Kygo -20
- Zedd +50
- Robin Schulz
- Galantis
- Joel Corry
- Armin Van Buuren -15
- Steve Aoki -9
- Diplo
- Alesso +42
- Jonas Blue
- Dimitri Vegas & Like Mike -18
- Lost Frequencies +1
- The Living Tombstone
- NEFFEX
- Swedish House Mafia
- Afrojack -22
- R3hab -17
- Disclosure
- Topic
- Hardwell
- Jax Jones
- A7S
- SHOUSE
- Regard
- Felix Jaehn
- TheFatRat
- Little Big
- Ofenbach
- Timmy Trumpet -32
- Sigala
- Nightcrawlers
- Vintage Culture -27
- Sickick
- Riton
- Rudimental
- KSHMR -37
- Imanbek
- Gigi D’Agostino
- Gabry Ponte
- Flume
- Meduza
- Sam Feldt
- ATB -20
- Purple Disco Machine
- The Prodigy
- Nicky Romero -32
- Oliver Heldens -51
- Don Diablo -51
- Deadmau5 -9
- Juan Magan
- Illenium
- Moby
- Axwell Λ Ingrosso
- Cheat Codes
- K-391
- Serhat Durmus
- Dillon Francis
- Dynoro
- Loud Luxury
- Duke Dumont
- SLANDER
- Bob Sinclar
- VIZE +24
- Martin Solveig
- Gryffin
- Rüfüs DU SOL
- Artik & Asti
- Deorro
- AronChupa
- FISHER -5
- Master KG
- Martin Jensen
- DJ Maphorisa
- Yellow Claw
- Alexandra Stan
- DVBBS
- Pnau
- W&W -76
- Petit Biscuit
- Vicetone
- Ritviz
- The Kiffness
- Caravan Palace
- Paul Kalkbrenner
- Sofi Tukker
- James Blake
- Surf Mesa
- Showtek