Poznajcie MAVE – k-popowy girlsband założony przez AI, który… wcale nie stanowi rewolucji

Od kilku dni media podejmują temat MAVE – wirtualnego zespołu k-pop. Jednak czy cyfrowy girlsband to faktycznie rewolucja w świecie muzyki?

kalendarz

W ostatnim czasie media chętnie piszą o MAVE – k-popowym girlsbandzie realizowanym za pomocą sztucznej inteligencji. Zespół powstał już na początku roku, a “cyfrowe osobistości”, w tym także “muzycy” w wirtualnej przestrzeni działają już od bardzo długiego czasu. W skład k-popowego zespołu MAVE wchodzą cztery członkinie – liderka SIU, Zena, Marty i Tyra. Na wirtualnej scenie zadebiutowały 25 stycznia utworem “Pandora’s Box”. Nazwa kwartetu jest swobodnym skrótem wyrażenia “Make New Wave”.

“Artystki” działają w ramach Metaverse Entertainment – firmy rozrywkowej założonej w 2021 r. w celu rozwoju firm zajmujących się tworzeniem “wirtualnych osobistości” oraz zarządzaniem nimi. Oprócz MAVE, pod cyfrowymi skrzydłami ME znajduje się także wirtualna influencerka RINA.

emuze.me

Teledysk w ciągu kilku dni został obejrzany ponad 20 mln razy.

Na pierwszy rzut oka komentarze pod filmem wydają się być w większości pozytywne, ale…

… czy faktycznie jest się czym zachwycać?

Wirtualne osobistości to nic nowego. Wspomniana wcześniej RINA “działa” w Metaverse Entertainment od 2021 r. Nie jest też jedyną cyfrową influencerką. Jak podaje portal wysokieobcasy.pl, już we wrześniu było ich ponad 200, a pierwsze z nich zaczynały już w 2015 r. Teraz najzwyczajniej w świecie robi się o nich głośniej za sprawą rozwoju sztucznej inteligencji.

ultra

Wirtualni muzycy również nie stanowią rewolucji. Już w sierpniu pisaliśmy o raperze-robocie, który podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną. Historia jednak nie zakończyła się happy-endem. Parę dni później FN Meka umowę rozwiązano ze względu na rasistowskie teksty “artysty”.

Warto przy okazji zastanowić się, ile sztuczności mieści się w sztucznej inteligencji, która założyła MAVE. Za powstaniem kwartetu stoją dziesiątki programistów. Sukces sceniczny to również zasługa choreografów z gatunku homo sapiens sapiens.

emuze.me

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?