5 twarzy techno [PERŁY (NIE)ODKRYTE #4]

W dzisiejszych “Perłach (nie)odkrytych” Piotr Dobrowolski zaglębia się w świat technicznego brzmienia, także z Polski.

PDC

Jak niedziela, to i dobry czas na odkrycie muzycznych nowości, niekoniecznie tych najczęściej odtwarzanych. Piotr Dobrowolski ponownie zaprasza Was do wysłuchania złowionych przez niego “Pereł…”.

Techno, jak i inne gatunki muzyczne, ma niejedno imię, niejedno brzmienie, niejedną barwę. Spośród niedawnych wydań, znalazłem 5, które potwierdzą powyższe zdanie. Gorąco polecam:

emuze.me

VONDA7 – That’s What (still) Counts (Boat Mix) [art | werk]

Po tegorocznych sukcesach, w tym: EP-ce dla Anjunadeep, występie na Anjunadeep Explorations w Albanii i bookingu na tegoroczny Mayday Poland w katowickim Spodku, Sylwia Kubicka wraca z nowym-starym materiałem do własnego labelu, art | werk (oryginał “That’s What Counts” wyszedł w 2018 roku w &Friends).

“That’s What (still) Counts” to utwór z bardzo wartościowym przekazem z ust samej autorki. Słyszymy w nim (po angielsku) następujące słowa:

“Wiesz, nie rozumiem dlaczego ludzie tworzą między sobą podziały […]. W muzyce dance chodzi o łączenie, nie o wykluczanie […]. Nie chodzi o to, że ‘ja słucham techno, a nie house’. Wybierzmy się razem na parkiet – właśnie to się liczy”.

To przesłanie, łagodny głos Sylwii i przyjemna linia melodyczna w Boat Mix to coś, czego warto przesłuchać. Warto też dodać ważną informację, że producentka kończy prace nad swoim drugim albumem.

PDC

Glenn Morrison – Puddles [Fall From Grace Records]

Dopiero co rzucił nam swój kolaboracyjny krążek z Paulem Keeley’em (“For Your Consideration”), by już dwa tygodnie później wydać kolejny, tym razem własny – “Dreamstates – Live Modular Show”. Jak nazwa wskazuje, jest to spora gratka dla fanów modular techno, czyli muzyki tworzonej przy pomocy syntezatorów modularnych.

To specyficzna i wyjątkowa forma, w której Glenn czuje się jak ryba w wodzie. “Puddles” ma w sobie mrok, który zahipnotyzował mnie od początku do końca. Przez 11 minut i 30 sekund. Jesteście gotowi na tę podróż?

Y Do I – Off The Grid [Tragedie]

Izraelski duet Y Do I po raz drugi trafia do wytwórni niemieckiego składu Teenage Mutants. Amos i David, niczym magicy, wyczarowali piękny klimat, m.in. dźwiękami jak ze starych konsol Nintendo. Trochę pod styl obecnych wydań Afterlife, co oczywiście jest pochwałą dla tego tandemu.

Ivory – Steam Machine (Auggië Remix) [microCastle]

Równie, a może jeszcze bardziej pokręconą jazdę zapewnił nam włoski producent Simone Gianoncelli, który zremiksował swojego rodaka przy okazji specjalnej EP-ki “Re:Imagined” labelu microCastle. Wypełniony energią i mrokiem, które mogą zmrozić krew w Waszych żyłach. Osobiście kocham takie zwariowane rytmy!

KH – Looking At Your Pager (Solomun Remix) [Ministry Of Sound Recordings]

Solomun po raz drugi z rzędu w “Perłach…”. Ale czy powinno to dziwić, skoro Mladen wydaje teraz sporo muzyki. Co najważniejsze, ilość idzie w parze z jakością, co potwierdza choćby remiks dla Kierana Hebdena (znanego lepiej z aliasu Four Tet). Nie wiem, jak Wam, mi interpretacja Bośniaka mocno skojarzyła się z dance’owymi klimatami lat 90-tych (np. Faithless). To jak, idziemy w rave?


Jeśli tak, bawcie się dobrze z tymi i innymi “Perłami”, które odnajdziecie w poniższej playliście. Widzimy się w następny weekend!

emuze.me

PDC


emuze.me

Total
14
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?