kontakt

Wojna w Ukrainie trwa. Podczas, gdy na wschodzie trwają intensywne walki, mieszkańcy pozostałej części kraju odbudowują to, co zostało zniszczone w pierwszych miesiącach. W tym pomaga im Repair Together – inicjatywa, organizująca tak zwane toloki, czyli akcje wzajemnej pomocy. Podczas jednej z ostatnich, młodzi wolontariusze sprzątali i… słuchali muzyki rave granej na żywo przez DJów!

Repair Together

Repair Together to inicjatywa założona w maju 2022 r., czyli tuż po wyzwoleniu obwodu czernihowskiego spod rosyjskiej okupacji, przez Dmytro Kyrpa. Wolontariusze biorący udział w akcji zbierają się i wspólnie pomagają ludziom, których dobytek został zniszczony w wyniku wojny.

Nie przychodzimy z typową pomocą humanitarną. Pytamy, czego potrzebują ludzie. Często proszą o nowe sprzęty AGD, narzędzia i przybory kuchenne, czyli rzeczy, które ukradli im okupanci. A my, dzięki siatce znajomości, staramy się im to dostarczać.

Dmytro Kyrpa, inicjator Repair Together

Przedsięwzięcie można wesprzeć pod tym linkiem.

Clean-up rave

W ostatnim czasie Internet obiegły filmy, na których widać młodych Ukraińców sprzątających gruzy przy akompaniamencie muzyki techno. Tak wyglądały ostatnie dni we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie wolontariusze odbudowywali lokalny dom kultury. Wśród ochotników znaleźli się nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale także ludzie z Kijowa, Lwowa, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Portugalii.

Imprezy techno, a w szczególności festiwale rave były przedtem częścią naszego życia. Spotykaliśmy się z przyjaciółmi i spędzaliśmy razem czas. Tęsknimy za tym, chcemy powrotu do normalnego życia, ale naszym normalnym życiem jest teraz wolontariat.

Tatyana Byrianova, członek Repair Together

Jahidne to mała miejscowość na północy Ukrainie, która ucierpiała w pierwszych dniach wojny. Jej odbudowa to już ósma akcja Repair Together, a dom kultury był jednym z 15 budynków, które udało się tam wyremontować.

Ogromna siła muzyki

Zaraz po wybuchu wojny wielu artystów, w tym tych EDM-owych, okazało swoją solidarność z naszym wschodnim sąsiadem. Także ukraińscy DJe i producenci wyrazili swój ból. Cieszymy się, że dzięki działaniom Repair Together kilku z nich może zagrać w ojczystym kraju dla swoich rodaków, działających w szczytnym celu.

kontakt