DJu – już niedługo będziesz mógł streamować sety na Twitchu bez obaw o prawa autorskie

W te wakacje ma ruszyć specjalny program platformy Twitch dla DJów. Ma on umożliwić granie setów bez obaw o prawa autorskie.

sunrise

Wolna amerykanka dla DJów w internecie skończyła się już kilka lat temu. Obecnie naprawdę ciężko o streamowanie na platformach takich, jak Facebook czy YouTube, bez obaw o problemy z prawami autorskimi. Widzieliśmy to już w 2020 roku, realizując dwie edycje Shining Beats Festival, a sytuacja ta z każdym rokiem jest tylko coraz cięższa do przeskoczenia. Wychodzi jednak na to, że spośród popularnych platform z możliwością streamowania treści będzie miejsce, które stanie się znacznie bardziej przyjazne dla tej konkretnej części twórców.

Twitch nie jest obecnie najbardziej oczywistym miejscem do streamowania setów DJskich. W głównej mierze prym tam wiodą gaming i inne, znacznie mniej warte promowania treści. W najbliższym czasie może się to jednak zmienić. Władze platformy doszły bowiem do porozumienia z dużymi i niezależnymi wytwórniami muzycznymi. Na liście “dogadanych” są wszystkie majorsy (czyli Universal, Warner i Sony), a także wiele innych labeli – w tym należące do Warnera Spinnin’ Records. W efekcie DJe będą mogli streamować swoje sety bez ryzyka zdjęcia transmisji z powodu praw autorskich.

kalendarz

Twitch uruchamia program DJski

Oczywiście nic nie jest dane za darmo. DJe zarabiający na swoich transmisjach będą musieli oddawać określaną indywidualnie część swoich przychodów Twitchowi. Mają one trafić do właścicieli praw do muzyki użytej przy danej transmisji. Swoją część ma także dorzucać sama platforma. Ma być to równowartość tego, co odda DJ, choć już teraz zapowiedziano, że w początkowym okresie będzie to większa kwota. Na innych zasadach będą działać duzi DJe, którzy będą zobowiązani do rocznego abonamentu, który zwolni ich z dzielenia się swoimi przychodami. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku DJów, którzy na swoich transmisjach nie zarabiają – ci nie będą musieli się liczyć z żadnymi opłatami.

kalendarz

Program DJski platformy Twitch ma ruszyć w wakacje. Początkowo będzie można dołączyć do niego dobrowolnie. Będzie też opcja rezygnacji w dowolnym momencie – z tym, że wówczas nie będzie już obowiązywać ochrona przed usuwaniem treści z powodu praw autorskich. Sama ochrona ma obejmować tylko streamy – treści VOD, klipy i highlightsy mają być z tego wyłączone.

Pełne informacje na temat nowego pomysłu platformy Twitch możecie znaleźć pod tym linkiem.

sunrise

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?