Słuchanie elektroniki sposobem na sukces w szkole? Badania tego nie wykluczają

CollegeRover sprawdził, czego słuchają studenci podczas nauki. Jak się okazuje, uczniowie chętnie sięgają po pop, lofi i… EDM.

silesia beats

Chyba już każdy internauta widział wizerunek uczącej się dziewczynki, namalowanej w stylu manga. To obrazek towarzyszący całodobowej audycji, serwującej utwory lo-fi do nauki lub relaksu. To, że takie brzmienia sprzyjają pracy umysłowej, przez długi czas wydawało się być niepotwierdzonym mitem. Jednak badania przeprowadzone przez CollegeRover dowiodły, że uczniowie chętnie słuchają beatów lo-fi podczas nauki. Co ciekawe, na ich playlistach często gości także EDM.

EDM wśród książek

Badanie zostało przeprowadzone w formie ankietowej na grupie 1000 studentów. Zespół przeanalizował także dane ze Spotify. Na podstawie zebranych wyników stwierdzono, że najczęściej słuchanymi podczas nauki gatunkami są pop (44%), lo-fi (39%) i hip-hop (38%).

silesia beats

Jednak dzieląc badanych według średnich ocen, zauważamy spore roszady. Wśród uczniów osiągających lepsze wyniki w nauce królują muzyka klasyczna (55%), instrumentalna (54%), indie (53%) i jazz (53%). EDM odnotował niewiele gorszy wynik 46%. Co ciekawe, słuchanie elektroniki podczas nauki jest o 166% częstsze wśród mężczyzn. Z kolei osoby o średniej na poziomie 2,5 lub niższej stwierdziły, że ich ulubionym gatunkiem jest rap.

Kogo słuchamy podczas nauki?

CollegeRover sprawdził także, po jakich artystów sięgają studenci. Najczęściej wskazywanymi nazwiskami byli Taylor Swift, The Weeknd i SZA. Tak samo prezentuje się podium wśród studentek. W przypadku uczniów płci męskiej Swift i SZA zastąpili raperzy 21 Savage i Kendrick Lamar. Wśród ulubionych artystów EDM znaleźli się natomiast Aphex Twin, ODESZA i DROELOE.

ultra

Nietrudno zauważyć, że w powyższych zestawieniach królują gatunki, których cechą charakterystyczną jest brak tekstów. I bardzo słusznie, bowiem badania opublikowane w National Library of Medicine wykazały, że partie wokalne przeszkadzają w wykonywaniu zadań poznawczych.

Na rynku jest wiele innych badań, które próbują wykazać wpływ muzyki na zdolności poznawcze. Dla przykładu, Spotify poświęciło wiele czasu na analizowanie swoich list odtwarzania, aby zapewnić słuchaczom maksymalną wydajność. Dlatego też platforma automatycznie ustawia poziom głośności list odtwarzania do nauki na poziomie średnio -16dB LUFS, podczas gdy wszystkie pozostałe utwory osiągają -14dB LUFS.

kalendarz

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?