Organizatorzy potwierdzają – FEST Festival 2023 odwołany. Spółka odpowiedzialna za imprezę upada

Po całym dniu pełnym spekulacji wokół odwołania FEST Festival 2023, głos zabiera organizator – agencja Follow The Step.

sunrise

Przykro wam? Tak, nam też. Od rana informujemy was o sytuacji wokół mającego rozpocząć się już w przyszłym tygodniu FEST Festivalu. I nie są to informacje zbyt pozytywne – okazało się bowiem, że z powodów finansowych tegoroczna impreza się nie odbędzie. Od godzin obiadowych na terenie Parku Śląskiego odbywa się zwijanie dotąd zbudowanej pod event infrastruktury. Z różnych źródeł padały kolejne informacje o anulowaniu całego wydarzenia – natomiast cisza panowała po stronie samego organizatora, czyli agencji Follow The Step. Dopiero po godzinie 20 – czyli niemal 10 godzin po pojawieniu się pierwszych pogłosek – pojawiło się oficjalne oświadczenie dotyczące odwołania FEST Festival 2023.

Przypomnijmy – w dniach 9-13 sierpnia w Parku Śląskim mieli wystąpić między innymi The Chemical Brothers, Kasabian, Steve Angello oraz Peggy Gou. Oprócz nich, w lineup’ie mogliśmy znaleźć ponad 200 innych postaci. Uczestnicy mogli liczyć także na szereg różnych stref partnerskich, gastronomicznych i chillout’owych. Niestety, klimatu, jakiego mogliśmy zaznać podczas dotychczas zorganizowanych trzech edycji, po raz czwarty już nie zaznamy.

kalendarz

Spółka FEST Festival upada

Z oświadczenia dowiadujemy się, że głównym powodem odwołania imprezy są kwestie finansowe. Oprócz większych kosztów spowodowanych między innymi inflacją czy wojną w Ukrainie, swoje dołożyła znacznie mniejsza od spodziewanej sprzedaż biletów. Dowiedzieliśmy się także, że ostatnie edycje były realizowane z użyciem bieżących środków finansowych – ciężko było więc cokolwiek odłożyć “na czarną godzinę”. Organizatorzy oznajmili również, że wobec spółki FEST Festival, która odpowiedzialna jest za to wydarzenie zostaje uruchomione postępowanie upadłościowe. Mimo to, wszyscy posiadacze biletów będą mogli ubiegać się o zwrot środków – wkrótce mają zostać udostępnione szczegóły.

ultra

Poniżej znajdziecie pełną treść oświadczenia dotyczącego odwołania FEST Festival 2023.

FEST Festival 2023 – oświadczenie

Dzisiejszy dzień jest najbardziej bolesnym dniem w historii FEST Festivalu.

Z ogromnym bólem serca musimy poinformować Was, że niestety w tym roku jesteśmy zmuszeni odwołać festiwal i nie będziemy mogli razem spędzić tych pięknych chwil w Parku Śląskim.

Nasz Festiwal znajdował się w fazie dynamicznego rozwoju, a jego frekwencja rok do roku rosła o ponad 30%. Taki dynamiczny rozwój pozwolił nam zakładać, że ten rok będzie równie dobry. Cieszyliśmy się z tego i właśnie pod taki wzrost frekwencji tworzyliśmy tegoroczna edycję. Niestety, pomimo ogromnego wsparcia od wielu naszych partnerów i sponsorów, tegoroczny kryzys w branży eventowo-rozrywkowej znacząco zmniejszył sprzedaż biletów, powodując, że nasze szacowanie było błędne. Na dzień dzisiejszy liczba uczestników osiągnęła niewiele ponad 50% planowanej frekwencji, czyniąc organizację FEST Festivalu niemożliwą do zrealizowania w tym roku.

W ostatnich kilku tygodniach robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby poradzić sobie z nową sytuacją. Wykorzystaliśmy wszystkie posiadane fundusze na organizację wydarzenia i konieczne do rozpoczęcia jego montażu. Przez ostatnie miesiące prowadziliśmy rozmowy z instytucjami publicznymi, sponsorami i funduszami, aby pozyskać dodatkowe finansowanie na tegoroczną edycję. Zredukowaliśmy koszty i dywersyfikowaliśmy kanały promocyjne. Żadne z tych działań nie przyniosło oczekiwanych efektów i nie zabezpieczyło finansów przed zbliżającym się wydarzeniem. Walczyliśmy o nasze ponowne spotkanie ze wszystkich sił i do ostatniej chwili. Jesteśmy niezmiernie zasmuceni i przepraszamy za to niepowodzenie wszystkich Was, którzy nam zaufali i wspierali nas przez ostatnie lata. Jednocześnie dziękujemy artystom, sponsorom, partnerom, wykonawcom i wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w tworzenie FEST Festivalu, a także Wam – festiwalowiczom, którzy przede wszystkim tworzyli atmosferę tego pięknego wydarzenia.

Pierwsza edycja FEST Festivalu miała swoje miejsce w 2019 roku, już wtedy osiągając frekwencję 16 000 osób każdego dnia wydarzenia, co uplasowało festiwal w grupie największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Jak się później okazało, był to najtrudniejszy okres w historii na rozpoczęcie nowej inicjatywy festiwalowej w naszym kraju.

Każdy nowy projekt tego typu potrzebuje kilku lat, aby osiągnąć próg swojej rentowności. W naszym przypadku ostatnie edycje festiwalu były finansowane z bieżącej działalności, wpłat własnych właścicieli, pożyczek od firm zewnętrznych. Mimo czterech lat wysiłków, projekt nie otrzymał odpowiedniego wsparcia ze strony jednostek publicznych, co znacznie utrudniło jego organizację.

Nasza inicjatywa spotkała się dodatkowo z wieloma przeciwnościami. W 2020 roku musieliśmy odwołać drugą edycję wydarzenia z powodu pandemii, a w 2021 roku działaliśmy w restrykcyjnych warunkach związanych z COVID-19. W 2022 roku spotkała nas kolejna trudność – wojna u naszych sąsiadów i ogromna inflacja spowodowały dwukrotny wzrost kosztów i postawiły festiwal w wyjątkowo trudnej sytuacji. Udało nam się wyjść obronną ręką z ubiegłorocznych problemów, jednak 2023 rok boleśnie zweryfikował nasze plany – w połowie czerwca, 30% tendencja wzrostu sprzedaży biletów odwróciła się, osiągając niższą sprzedaż niż ta z ubiegłorocznej edycji FESTa. Nie pomagały nam również inne kwestie – dalszy znaczący wzrost kosztów organizacji wydarzenia spowodowany inflacją, wyjątkowo rygorystyczne warunki płatności “z góry” dla podwykonawców i artystów, międzynarodowy kryzys, brak oczekiwanego wsparcia ze strony województwa, a także przekazanie terenu wydarzenia z 5-dniowym opóźnieniem.

Przez ostatnie 5 lat nasz cały zespół wkładał pełne serce w organizację tego wydarzenia, z roku na rok starając się robić je coraz ciekawszym. Przez okrągłe 12 ostatnich miesięcy pracowaliśmy nad zorganizowaniem jeszcze lepszej, piękniejszej edycji, miejsca gdzie możecie oderwać się na 5 dni od codzienności i spędzić wspaniały czas ze swoimi bliskimi. Doświadczanie i przeżywanie tego razem z Wami od zawsze było dla nas największą nagrodą i powodem, dla którego to robimy.

Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu. Wszystkie osoby posiadające bilety, otrzymają wkrótce na skrzynki e-mailowe informacje z dalszymi komunikatami w sprawie zwrotów środków za bilety.

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość i raz jeszcze przepraszamy za zawiedliśmy Wasze zaufanie.

kalendarz

sunrise

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?