Spotify w Polsce drożeje. Pierwsza podwyżka od początku działalności

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym Spotify drożeje. To pierwsza podwyżka w 10-letniej historii platformy nad Wisłą.

kalendarz

Wszystko drożeje – także Spotify. O planach podwyższenia cen za najpopularniejszą platformę z legalną muzyką (korzysta z niej już niemal 600 milionów osób) mówiliśmy już kilka lat temu. Od tamtego czasu podwyżki dotknęły niemal wszystkie europejskie kraje, w których działają Szwedzi. Wśród ostatnich bastionów, których inflacja nie dotknęła, jest jeszcze Polska. Ten stan rzeczy ulega jednak zmianie – możliwość korzystania z usługi Spotify Premium właśnie stała się droższa.

Spotify podrożeje w Polsce

W poniedziałkowe popołudnie użytkownicy Spotify Premium w Polsce otrzymali maila o planowanych podwyżkach. Będzie to pierwsza zmiana cen od rozpoczęcia działalności nad Wisłą w 2013 roku. Włodarze platformy tłumaczą ten krok wzrostem kosztów operacyjnych.

emuze.me

Jest to pierwsza w historii aktualizacja ceny tego planu i jest ona konieczna, ponieważ wzrosły ponoszone przez nas koszty operacyjne.

W sumie przez ponad dekadę legalny dostęp do milionów utworów w wysokiej jakości kosztował 19,99 zł w opcji indywidualnej oraz 29,99 zł w opcji rodzinnej. W międzyczasie wprowadzono także plan dla par – w cenie 24,99 zł. Ceny te z dniem 8 stycznia przeszły do historii.

Każdy z planów podrożał o około 20 procent. W ujęciu bezwzględnym, stawki zmieniły się – w zależności od planu – o od 4 do 8 złotych miesięcznie. Największa podwyżka czeka użytkowników opcji Premium Family, która zdrożeje z 29,99 zł do 37,99 zł. Z tej taryfy może korzystać do 6 osób, które – w teorii – powinny mieszkać w jednej lokalizacji. To jednak tylko teoria, bo na ten moment Spotify nie podchodzi do tematu współdzielenia kont tak restrykcyjnie, jak chociażby Netflix.

ultra

Podwyżki będą dotyczyć także planu indywidualnego. Tutaj cena z 19,99 zł wzrośnie do 23,99 zł miesięcznie. Więcej zapłacą także ci, którzy korzystają z taryfy Premium Duo – zamiast 24,99 zł od kwietnia stawka będzie wynosić 30,99 zł.

Podwyżka od dziś albo od kwietnia

Nowi bądź nieposiadający obecnie żadnego planu Premium użytkownicy będą płacić więcej już od teraz. Z kolei osoby korzystające z płatnej taryfy zapłacą więcej dopiero w kwietniu 2024.

Poniżej znajdziecie pełną treść maila od Spotify.

kalendarz

8 stycznia 2024 wprowadzamy zmianę wysokości miesięcznej opłaty za subskrypcję Premium Family z 29,99 zł na 37,99 zł. Jest to pierwsza w historii aktualizacja ceny tego planu i jest ona konieczna, ponieważ wzrosły ponoszone przez nas koszty operacyjne.

Cenimy sobie wszystkich użytkowników Premium, dlatego przesuwamy o dwa miesiące (do kwietnia) moment, od którego zaczniemy Ci naliczać opłatę za subskrypcję w wysokości 29,99 zł.

Prosimy uprzejmie o zaakceptowanie nowej ceny do 31 marca 2024. W przeciwnym razie stracisz dostęp do wszystkich korzyści Premium. To szybkie i proste. Wystarczy, że klikniesz przycisk „Akceptuję” poniżej. Przekierujemy Cię wtedy do aplikacji Spotify, w której możesz nadal cieszyć się muzyką.

Aby zaakceptować nową cenę za pomocą przycisku „Akceptuję”, musisz mieć zainstalowaną na swoim urządzeniu wersję 8.8.74 lub wyższą aplikacji mobilnej Spotify, a także zalogować się wcześniej na swoje konto. Jeśli akceptacja przebiegnie pomyślnie, otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Jeśli nie zrobisz tego do 31 marca 2024, Spotify automatycznie anuluje Twój plan, a konto zostanie przeniesione do bezpłatnej wersji Spotify z reklamami po kolejnej dacie rozliczenia (kwietnia).

Dziękujemy, że korzystasz ze Spotify. Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na długo.

Kłopoty platformy

Informacja o podwyżkach przychodzi dosłownie kilka tygodni po pojawieniu się w opinii publicznej wieści o problemach finansowych platformy. W grudniu dowiedzieliśmy się, że ze Spotify pożegna się około 17% pracowników. Głośno było także o zmianach w sposobie rozliczania się z artystami.

emuze.me

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?