Spotify Top 100

Spotify z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejszy, także w naszym kraju. Najważniejszy portal streamingowy świata ma obecnie ponad 350 milionów użytkowników, z czego 155 milionów korzysta z pakietów płatnych. Na ten moment dostęp do legalnej muzyki jest stosunkowo tani – pakiet dla pojedynczej osoby, bez żadnych ulg ani zrzutek w 6 osób, kosztuje 19,99 zł. Obecnie najdroższa pozycja w cenniku to pakiet rodzinny, z którego w cenie 29,99 zł może korzystać nawet 6 osób mieszkających, przynajmniej w teorii, pod tym samym adresem. Ceny te mogą się jednak już wkrótce zmienić – Szwedzi postanowili bowiem rozpocząć akcję podwyżek cen za swoje usługi.

Nieduże, acz zauważalne

Na pierwszy ogień poszli Amerykanie i Brytyjczycy – użytkownicy Spotify z tych krajów otrzymali niedawno informacje o planowanych podwyżkach. O ile zmiany w USA będą symboliczne (podrożeje tylko pakiet rodzinny, z 14,99$ do 15,99$), o tyle Europejczycy mają zapłacić więcej w większej liczbie przypadków.


Sprawdź, który polski artysta
jest najpopularniejszy na Spotify


W Wielkiej Brytanii podrożeć mają wszystkie pakiety oprócz standardowego Premium dla jednej osoby. I tak:

  • opcja studencka będzie kosztować nie 4,99 funta, a 5,99 funta
  • opcja Duo (dla par) podrożeje z 12,99 funta do 13,99 funta
  • opcja rodzinna (dla nawet 6 osób) pójdzie w górę aż o 2 funty (z 14,99 do 16,99)

Jak wynika z ustaleń portalu The Verge, podwyżki nie ominą także innych krajów Europy Zachodniej. Tam pakiety Student i Duo podrożeją o 1 euro (koszt będzie wynosić odpowiednio 5,99 euro i 12,99 euro), a pakiet rodzinny – aż o 3 euro, do kwoty 17,99 euro. Plany dotyczące cen za Spotify na zachodnią Europę mają być jednak potwierdzone dopiero w maju.

Co z Polską?

Na ten moment nie wiadomo nic o ewentualnych podwyżkach dla polskich użytkowników. Z polskiego biura prasowego do portalu Rozrywka.Blog powędrował z kolei krótki komunikat.

Na ten moment ceny abonamentów Spotify w Polsce nie zmieniają się, więc nie mamy nowych informacji do przekazania w tym zakresie

Informacje z innych krajów pozwalają jednak wątpić w te doniesienia. Tym samym, w przyszłych miesiącach możemy spodziewać się podwyżek również w Polsce. Z drugiej strony – ceny za korzystanie ze Spotify stoją w miejscu już od lat, natomiast w branży muzycznej nie brakuje głosów krytykujących szwedzki portal za zbyt skąpe dzielenie się zyskami z artystami. Jeśli podwyżka o te 5 złotych (a zapewne o tyle podrożałaby opcja rodzinna, z której akurat autor tego tekstu korzysta) miałaby spowodować większe zarobki muzyków, to z pewnością nieco wyższy pobór z karty płatniczej byłby łatwiejszy do przełknięcia.

Spotify Top 100