Spotify Wrapped 2021 już dostępne. Czego najchętniej słuchali Polacy?

Dostępne jest już Spotify Wrapped 2021. Jak wyglądał świat muzyki w tym roku? Kto zdominował polską i światową scenę?

kalendarz

Nadszedł grudzień, a z nim wielce wyczekiwane podsumowanie 2021 roku według Spotify. W ostatnich latach Spotify Wrapped stało się swego rodzaju tradycją oraz nieodłączną częścią najpopularniejszego portalu streamingowego. Topka najczęściej słuchanych utworów, różnego rodzaju statystyki – tym uwielbiamy dzielić się na social mediach czy porównywać swoje liczby ze znajomymi. Już teraz możemy sprawdzić, jak wyglądał nasz 2021 rok pod względem muzycznym.

Własne podsumowanie roku

Jak co roku Spotify umożliwia nam wgląd do indywidualnego podsumowania. Aby w nie wejść, najłatwiej odpalić jest aplikację, a następnie kliknąć w baner na stronie głównej. Jeśli go nie mamy, warto sprawdzić, czy pobrana jest najnowsza aktualizacja aplikacji. Awaryjnie możemy wejść do zakładek za pomocą tego linku.

emuze.me

Jak wygląda topka artystów?

Przy okazji, rodzimy oddział Spotify podzielił się informacjami odnośnie najchętniej słuchanych artystów i utworów w ostatnim roku. W Polsce najpopularniejszym artystą został niekwestionowanie Mata. Młody artysta jest autorem najchętniej słuchanego utworu – “Kiss cam (podryw roku)” oraz albumu – “Młody Matczak“. Na liście najczęściej odtwarzanych w Polsce utworów na podium znalazły się: na pierwszym miejscu wspominane już Kiss cam (podryw roku)” Maty, a na drugim “Fiołkowe Pole” Sobla. Topową trójkę zamyka natomiast kolejny utwór Maty, czyli “Patoreakcja“.

Widać, że również w tym roku – podobnie jak w poprzednim – w naszym kraju mocno dominował rap. Potwierdza to fakt, jak wiele artystów oraz ich utworów przewija się w tegorocznym Wrapped. Na coraz mocniejszej pozycji stoi także żeńska część sceny – sanah czy Dua Lipa były najpopularniejszymi artystkami tego roku. Wśród młodzieży, wielką furorę zrobiła Young Leosia.

ultra

Czego się słuchało na Spotify w Polsce?

Najpopularniejsi artyści i artystki:

 1. Mata
 2. sanah
 3. Sobel
 4. White 2115
 5. Lanek

Najpopularniejsi artyści: 

 1. Mata
 2. Sobel
 3. White 2115
 4. Lanek
 5. Bedoes

Najpopularniejsze artystki:

kalendarz

 1. sanah
 2. Dua Lipa
 3. Billie Eilish
 4. Ariana Grande
 5. Doja Cat

Najpopularniejsze utwory:

 1. Mata, Pedro, francis – Kiss Cam (podryw roku)
 2. Sobel, Piotrek Lewandowski – Fiołkowe Pole
 3. Mata, Trooh Hippi – Patoreakcja
 4. sanah, Vito Bambino – Ale jazz!
 5. Kizo – Disney

Najpopularniejsze albumy: 

 1. Mata – Młody Matczak
 2. sanah – Irenka
 3. Sobel – Pułapka Na Motyle
 4. OIO – OIO
 5. Mata – 100 dni do matury

Bad Bunny nadal liderem

Podobnie jak w poprzednim roku, w 2021 najpopularniejszym artystą na świecie został Bad Bunny. Raper może pochwalić się wynikami na poziomie ponad 9 miliardów odtworzeń. Za nim na podium znaleźli się Taylor Swift oraz BTS.

Na świecie z nowych nazwisk, komercyjny sukces odniosła między innymi Olivia Rodrigo i jej album “SOUR“. The Weeknd, The Kid LAROI czy Lil Nas X – utwory tych artystów również mocno charakteryzowały 2021 rok. Ogromny rozgłos zyskał Justin Bieber – jego utwór “Stay” wraz z wcześniej wymienionym The Kid LAROI’em zyskał niebywałą popularność. Ich track zajął trzecie miejsce na liście najpopularniejszych w 2021 roku i wbił najszybszy miliard streamów w historii. Całość artykułu dostępna jest pod tym linkiem.

emuze.me

ultra

Czego się słuchało na Spotify na świecie?

Najpopularniejsi artyści i artystki:

1. Bad Bunny
2. Taylor Swift
3. BTS
4. Drake
5. Justin Bieber

Najpopularniejsi artyści:

1. Bad Bunny
2. BTS
3. Drake
4. Justin Bieber
5. The Weeknd

kalendarz

Najpopularniejsze artystki:

1. Taylor Swift
2. Ariana Grande
3. Olivia Rodrigo
4. Dua Lipa
5. Doja Cat

Najpopularniejsze utwory:

1. Olivia Rodrigo – drivers license
2. Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name)
3. The Kid LAROI – STAY (with Justin Bieber)
4. Olivia Rodrigo – good 4 u
5. Dua Lipa – Levitating (feat. DaBaby)

Najpopularniejsze albumy:

emuze.me

 1. Olivia Rodrigo – SOUR
 2. Dua Lipa – Future Nostalgia
 3. Justin Bieber – Justice
 4. Ed Sheeran – “=”
 5. Doja Cat – Planet Her 

A jak EDM?

Muzyka elektroniczna zdecydowanie nie była pierwszym wyborem słuchaczy w obecnym roku. Globalnie największy sukces odniósł Tiësto i jego hit – “The Business”. Kawałek uplasował się na 21. miejscu. Następnie – na 25. miejscu – znajduje się viralowy hit “Friday” brytyjskiego producenta o pseudonimie Riton. Z kolei na pozycji numer 47. znaleźli się Joel Corry i MNEK ze swoim “Head & Heart

A jak wiele jest EDMu w setce najchętniej słuchanych tracków w Polsce? Sprawdźcie sami:

30. Riton & Nightcrawlers feat. Mufasa & Hypeman – Friday
42. Tiesto – The Business
66. sanah – invisible dress (Skytech & Maro Music Remix)
85. Joel Corry & MNEK – Head & Heart
87. MEDUZA feat. Dermot Kennedy – Paradise
90. ATB, Topic & A7S – Your Love (9 PM)

Wrapped z nowymi funkcjami

Spotify w tym roku zaskoczył ilością nowości w ramach Wrapped. Przy okazji przewijania ulubionych utworów tego roku, możemy natknąć się na specjalne, krótkie filmiki od ponad 170 artystów, którzy pojawili się w podsumowaniu. Jest to niewątpliwie ciekawe urozmaicenie.

Innym nowym narzędziem jest Blend. Sama funkcja jest już od jakiegoś czasu dostępna w Spotify, lecz po raz pierwszy możemy znaleźć ją we rocznym podsumowaniu. Umożliwia ona parze znajomych przede wszystkim stworzenie wspólnej playlisty na podstawie najczęściej słuchanych utworów.

emuze.me

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?