kontakt

Od dwóch tygodni piętnastu miesięcy branża dużych wydarzeń muzycznych stoi w miejscu. Mimo dość obiecujących ubiegłorocznych wakacji, w październiku powrócił lockdown, który zdaje się dobiegać już końca. Już od kilku tygodni dyskutuje się bowiem na temat kształtu koronawirusowych restrykcji, które mają obowiązywać podczas wakacji. Dotychczasowy brak faktycznych rozstrzygnięć nie spowodował jednak, że organizatorzy imprez odpuścili sobie branie spraw we własne ręce.

Wręcz przeciwnie – najbardziej odważnie działają organizatorzy FEST Festival, co zresztą wywołało masę hejtu ze strony osób sceptycznych wobec szczepień. Swoje plany ma również MDT Production, które w zamian za Sunrise Festival też coś planuje. Nie próżnuje także ekipa z Trzcianki – tegoroczny Heartbeat Festival dojdzie do skutku, a więcej szczegółów poznamy na dniach.

Czas na konkrety

Tymczasem polski rząd postanowił w końcu przedstawić konkrety. Już w ubiegłym tygodniu została zapowiedziana konferencja prasowa dotycząca zdejmowania koronawirusowych obostrzeń. Najpierw spekulowało się o poniedziałku, później polski minister zdrowia mówił o piątku. Ostatecznie jednak to w czwartek Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawili szczegóły odmrażania gospodarki.

Premier na początku zastrzegł, że znoszenie obostrzeń musi być zależne od liczby zaszczepionych. Obecnie sytuacja w naszym kraju wygląda następująco:

Na korzyść działa również coraz mniejsza liczba zakażeń – obecnie średnia liczba tygodniowa na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 0,9.

Stąd też luzowanie obostrzeń, które będzie wyglądać następująco:

13 czerwca

  • obiekty kultu religijnego (limit 50% miejsc, dotychczas limit wynosił 25%)

26 czerwca

  • obiekty sportowe (limit 50% miejsc, dotychczas limit wynosił 25% miejsc)
  • koncerty (limit 50% miejsc)
  • targi i konferencje (limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych)
  • hotele (limit 75% pokoi, nie dotyczy on dzieci do 12. roku życia; dotychczas limit wynosił 50% miejsc)
  • restauracje i lokale gastronomiczne (limit 75% miejsc, dotychczas limit wynosił 50% miejsc)
  • kluby (limit do 150 osób)

Wyżej wspomniane limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Na ten moment nie zostały podane jeszcze informacje dotyczące imprez masowych, w tym festiwali.


foto: Gustav

kontakt