Spotify Top 100

Kończący się właśnie pierwszy tydzień czerwca był bardzo gorący na scenie eventowej w naszym kraju. Ton doniesieniom z tej właśnie części polskiej gospodarki nadawały w głównej mierze kontrowersje związane z nowymi obostrzeniami, które są dla osób zaszczepionych zdecydowanie mniej uciążliwe niż dla tych niezaszczepionych. Mowa tutaj głównie o koncertach – obecnie obowiązuje na nich limit frekwencji (do 250 osób), przy czym nie obowiązuje on w stosunku do osób zaszczepionych. Więcej szczegółów odnośnie obecnie obowiązujących restrykcji znajdziecie pod tym linkiem.

Patrząc na obecnie obowiązujące limity, nietrudno stwierdzić, że realizowanie imprez z udziałem osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 jest dla organizatorów ekonomicznie nieopłacalne. Takie wnioski padły zapewne w wielu agencjach eventowych, ale tylko jedna z nich – Follow The Step – zaczęła mówić o tym otwarcie.

Rząd nakazuje, antyszczepy krytykują

W środę w social mediach pojawiło się oświadczenie, dotyczące zarówno planowanego na czerwiec koncertu Borisa Brejchy, jak i sierpniowego FEST Festival 2021. Wynika z niego, że na obydwie imprezy będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione. Nadal jednak mają trwać rozmowy odnośnie ewentualnego dopuszczenia do tego grona ozdrowieńców oraz osób z aktualnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia potwierdził informację, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 nie wliczają się w ustalone limity obowiązujące podczas imprez masowych, co za tym idzie na dzień dzisiejszy, festiwal może się odbyć wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Zdajemy sobie sprawę, że rozwiązania, które wytyczył rząd nie są idealne. Niestety, nie mamy na nie wpływu. Prowadzimy rozmowy z rządem, których celem jest rozszerzenie obecnych obostrzeń tak, aby każdy z Was, kto posiada ważny Europejski Certyfikat (dostępny za darmo dla ozdrowieńców, osób przetestowanych i zaczepionych pierwszą dawką), również mógł bawić się na FEST Festivalu 2021. Będziemy Was na bieżąco informować o postępach naszych rozmów i decyzjach podjętych w tej sprawie.

Na organizatorów imprez wylała się spora fala hejtu ze strony antyszczepionkowej części społeczeństwa. Ich zdaniem takie postępowanie dyskryminuje osoby, które chcą wybrać się na festiwal, jednocześnie nie chcąc – tu cytat z wielu osób – “brać udziału w eksperymencie medycznym”. Niektórzy określali to zachowanie wręcz w kategoriach “segregacji sanitarnej”.

Wątpliwości widzi również prawnik

Krytyka twórców FEST Festivalu nie płynęła jednak wyłącznie ze strony osób sceptycznych w stosunku do szczepień. Według Michała Plewińskiego, prawnika prowadzącego bloga “Prosto o prawie”, postępowanie Follow The Step jest niezgodne z prawem.

Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie wypowiadał się, że ograniczanie dostępu do usług osobom niezaszczepionym jest sprzeczne z prawem. Takie zagranie jest wyjątkowe głupie. W grę tutaj wchodzi nie tylko odszkodowanie za zwrot biletu wartości biletu, ale również ewentualne zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych takich osób. Pomijając już kwestie związane z RODO, bo ciekawe jak chcieli uzasadnić przetwarzanie czyichś danych medycznych. Tak się kończy oszczędzanie na prawnikach i sugerowanie się głupimi konferencjami prasowymi ministra zdrowia.

W komentarzach zaczęły się pojawiać nawet groźby pozwania organizatorów imprez. Warto jednak tutaj zadać sobie istotne pytanie – czy winna całej sytuacji jest agencja Follow The Step, czy polski rząd? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy każdemu z osobna.

Organizatorzy odpowiadają na zarzuty

W piątkowe popołudnie na social mediach FEST Festivalu pojawiło się oświadczenie, mające być odpowiedzią na krytykę ze strony antyszczepionkowców. Według organizatorów, przyjęte reguły są zgodne z rządowymi wytycznymi. Wielokrotnie podkreślono również to, jak ważne dla społeczeństwa jest jak największe wyszczepienie populacji.

Pełną treść statementu znajdziecie poniżej.

FEST Festival 2021 – oświadczenie

Nasz ostatni post spotkał się z dużym odzewem ze strony osób, które są przeciw szczepieniom na COVID-19. Już teraz wiemy, że jeśli większość z nas nie zaszczepi się przeciw koronawirusowi do końca wakacji, w październiku czeka nas czwarta fala pandemii. Wiązać się to będzie z kolejnym lockdownem, a co za tym idzie upadkiem działalności wielu firm, które już teraz ledwo wiążą koniec z końcem. Będzie to również oznaczać ponowne zamknięcie branży koncertowej, a więc brakiem dochodu dla waszych ulubionych artystów oraz wszystkich osób pracujących przy organizacji eventów.

Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do takiej sytuacji!

Nasze działania nie mają na celu segregacji ludzi. Uważamy, że szczepienia są dobre i konieczne. Chronią nasz organizm przed chorobami, które mogą wywołać w nim spustoszenie. Podobnie jak leki, mogą spowodować niewielkie, krótkotrwałe działania niepożądane, a poważniejsze dolegliwości są niezwykle rzadkie. Zgodnie z informacjami jakie podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prawdopodobieństwo poważnego pogorszenia stanu zdrowia jest znacznie większe w przypadku przejścia choroby, niż przyjęcia szczepionki.

Przyjęcie szczepionki przez większość populacji to jedyny warunek, abyśmy wrócili do normalności!

Wolność dla każdego z nas powinna być bezwarunkowa, jest ona wpisana w nasze istnienie i nie powinna być podważana. Jednak ostatnie dwa lata pokazały nam, że nie tyle ludzie, co wirus może nam tę wolność odebrać.

Dlatego też szczepienia są niezwykle ważne oraz są jedyną szansą na nabycie odporności zbiorowej, która pozwoli nam na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa, a co za tym idzie zdjęcie wszelkich obostrzeń sanitarnych, takich jak maseczki czy dystans społeczny. Bez tego jeszcze przez kilka lat nie ruszymy dalej! Czy aby na pewno to jest naszym celem?

Chcemy zaznaczyć, że nie chodzi tu tylko o FEST Festival. Tu chodzi o życie codzienne każdego z nas. Każdy z nas tęskni za powrotem do normalności we wszystkich dziedzinach życia. Dzięki przyjęciu szczepionki ratujemy naszą gospodarkę oraz miejsca pracy. Jest to również realna opcja na powrót do normalnej i stabilnej działalności służby zdrowia. Lekarze obecnie skupiają się na ratowaniu życia osób zakażonych SARS-CoV-2, a wielu z nas musi czekać na planowane podstawowe zabiegi medyczne. To się nie zmieni, jeśli wszyscy nie podejmiemy walki z koronawirusem.


W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że NIE BĘDZIEMY TOLEROWALI SZERZENIA FAKE NEWSÓW. Każda nieprawdziwa informacja będzie skutkować zablokowaniem na naszym fanpage’u. Jesteśmy otwarci na wszelkie merytoryczne rozmowy, które są poparte badaniami naukowymi. Podkreślamy – BADANIAMI NAUKOWYMI, a nie filmami z żółtymi napisami z YouTube, czy innymi artykułami doszukującymi się teorii spiskowych związanych z pandemią i szczepieniami.

WSZYSTKIE KOMENTARZE SZERZĄCE MOWĘ NIENAWIŚCI BĘDĄ USUWANE, A ICH AUTORZY BLOKOWANI!

Nasze działania mają zachęcić do szczepień, a nie prowadzić do zarzucanej nam “segregacji społeczeństwa”.

FEST Festival 2021 się odbędzie, to pewne. Na ten moment wytyczne rządu pozwalają na organizację imprez masowych dla 250 niezaszczepionych osób, a zaszczepione są poza jakimikolwiek limitami. Niemożliwym jest wybranie ekskluzywnej grupy 250 osób, które nie posiadając szczepienia będą mogły wejść na teren festiwalu. Stąd też nasza decyzja, o organizacji tegorocznej edycji FEST Festivalu wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Wszystkie osoby, które w dniach 11-14 sierpnia 2021 będą chciały się bawić z nami w Parku Śląskim w Chorzowie, mają szansę na przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepionki. W tej chwili terminy szczepień w wielu miejscach Polski są dostępne z dnia na dzień. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w FEŚCIE do szczepienia. Jeśli termin drugiej dawki szczepionki będzie wypadał po dacie tegorocznej edycji, postaramy się wypracować takie rozwiązanie, aby jedna dawka wystarczyła do wejścia na teren festiwalu. Wszystko po to, aby udział w wydarzeniu był możliwy dla każdego chętnego. O postępach naszych rozmów z rządem będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapewnieniami, będziemy starać się umożliwić udział w wydarzeniu również osobom posiadającym Europejskie Certyfikaty COVID-19 wydawane dla ozdrowieńców i osobom z negatywnym testem na obecność COVID-19. Jak tylko otrzymamy potwierdzenie o możliwość zastosowania takiego rozwiązania, poinformujemy Was o tym na naszych kanałach social media.

W krajach takich jak Wielka Brytania, Holandia czy Izrael, obywatele nie kwestionują systemu szczepień – wręcz przeciwnie, chętnie zapisują się na szczepienia, ponieważ wiedzą, że jest to jedyna szansa na powrót “dawnych czasów” – normalności. Patrząc na przykład UK, ich kalendarz wakacyjnych imprez pęka w szwach, ponieważ większość społeczeństwa jest już całkowicie zaszczepiona bądź przyjęła pierwszą dawkę. Tego samego chcemy w Polsce.

Chcemy również odnieść się do komentarzy dotyczących wspierania konkretnych partii politycznych. Wspieramy prawdę, fakty naukowe, a nie partię. Wszystkie nasze działania oparte są na podstawie rekomendacji organizacji naukowych i medycznych, takich jak World Health Organization. Pracują w nich osoby, które zdobyły odpowiednią wiedzę, latami szkoliły się i prowadziły badania naukowe, dlatego wierzymy, że ich wskazania są jedynymi słusznymi w obecnej sytuacji.

W wielu kwestiach można się nie zgadzać się z decyzjami naszego rządu, jednak kwestia szczepień jest w naszej opinii ponad wszelkimi podziałami. Jako jedna z większych instytucji w świecie kultury, musimy i chcemy wspierać program szczepień tak, aby uniknąć kolejnego lockdownu, zamrożenia gospodarki, czy zakorkowania służby zdrowia. Robimy to również po to, aby jak najszybciej zakończyć światową pandemię.

Jeśli nie wiecie, gdzie znaleźć sprawdzone naukowo fakty dotyczące szczepień, stworzyliśmy dla Was specjalną stronę, na której zebraliśmy wszystkie informacje na temat wirusa oraz szczepień, potwierdzone przez WHO. Znajdziecie je tutaj – bit.ly/szczepieniaFEST

Mamy nadzieję, że dzięki publikacji tego oświadczenia bardziej rozumiecie nasze decyzje. Działamy dla naszego wspólnego dobra, ponieważ wszyscy chcemy powrotu do normalności. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy tylko o niej marzyć, teraz jest ona na wyciągnięcie ręki!

W tym miejscu prosimy Was również o wsparcie i zachęcanie swoich znajomych do szczepienia. Tylko wspólna mobilizacja i działanie pozwoli nam na powrót do rzeczywistości sprzed dwóch lat.

Przewaga reakcji pozytywnych nad negatywnymi pod piątkowym oświadczeniem pozwalają wysnuć wniosek, że wyjaśnienia Follow The Step przekonały opinię publiczną. Już teraz można uznać, że przyjęły się one lepiej, niż pierwotna informacja o ograniczeniu eventu dla osób zaszczepionych. Za dowód na poparcie tej tezy niech służy fakt, iż pod tamtym postem przewagę miały reakcje negatywne, zaś administratorzy wyłączyli możliwość komentowania.

FEST Festival już za 2 miesiące

Przypomnijmy – FEST Festival 2021 odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia w Chorzowie. Na kilku scenach zagra wiele interesujących postaci z różnych gatunków, w tym także tych klubowych. Aktualizowaną na bieżąco listę artystów znajdziecie pod tym linkiem.


foto: Zuza Sosnowska

Spotify Top 100