Hardwell, Carnage, Jonas Aden i wielu innych. Ci DJe zadbali o swoje zdrowie psychiczne

10.10 obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji zebraliśmy nazwiska DJów, którzy zadbali o swoje zdrowie mentalne.

nastia

Branża muzyczna uchodzi za niezwykle stresującą. Intensywne trasy koncertowe, nienormowane godziny pracy i presja ze strony managementu – te wszystkie czynniki stanowią ogromne obciążenie dla zdrowia psychicznego. Problem z pewnością pogłębiła pandemia, która odcięła wielu artystów od ich głównego źródła dochodów. Przeprowadzone w okolicach marca ubiegłego roku badanie wykazało, że aż 87% artystów odczuło pogorszenie zdrowia psychicznego. Ponadto, aż 96% respondentów wyraziło niepewność pod względem finansowym. Organizacja Help Musicians, która zleciła to badanie, widząc jego zatrważające wyniki uruchomiła platformę Music Minds Matter, która ma pomagać artystom w kryzysie psychicznym.

Jednak o toksyczności branży muzycznej zaczęło się mówić na długo przed wybuchem epidemii. Czarę goryczy przelała samobójcza śmierć Avicii’ego, który przez długi czas zmagał się z depresją. Dziś rodzina szwedzkiego DJ’a podejmuje wiele działań mających na celu uświadamianie społeczeństwa o w kwestii zdrowia mentalnego i aktywną pomoc osobom doświadczającym problemów psychicznych. Jednym z takich działań było założenie fundacji Tima Berglinga, którą wsparli m.in. Alesso, Tove Lo, a także polscy producenci z duetu SI US PLAU.

nastia

Duet SI US PLAU zrobił cover piosenki “TOXIC” Britney Spears, zwracając przy tym uwagę na toksyczność branży muzycznej. Dochód z singla przeznaczyli na fundację Tima Berlinga.

Po 2018 r. wielu DJów zdecydowało się na przerwę w karierze. Dziś chcielibyśmy ich tu zebrać.

nastia


Hardwell

Odejście Hardwella, wielokrotnego triumfatora rankingu DJ Mag Top 100 DJs, wstrząsnęło całym elektronicznym światem. Na scenie nie było go 4 lata. Na szczęście, dziś możemy się cieszyć występami i nową muzyką DJa, który rzetelnie pracuje na miano żywej legendy EDM. O swoim odejściu Robbert opowiedział w wywiadzie dla Apple Music, który przesłuchaliśmy i streściliśmy w tym artykule.

Mike Williams

Kolejnym DJ’em, który zdecydował się na przerwę, jest Mike Williams. 25latek, w porównaniu do Hardwella, w wielkim EDM działa stosunkowo niedługo. Nie oznacza to jednak, że nie zdążył w tym czasie odczuć presji branży. Holender wrócił do nas po kilku miesiącach na początku marca tego roku. Fakt ten niezmiernie cieszy Polaków, gdyż Mike wystąpi jako support podczas zbliżającego się wielkimi krokami występu Timmy’ego Trumpeta w Gliwicach.

Carnage

Przerwy w karierze potrzebował także Carnage, który po swoim powrocie znany jest bardziej jako GORDO. I choć gwatemalsko-amerykańskiego producenta kontrowersje wciąż nie opuszczają, dobrze jest wiedzieć, że działa teraz ze zdrową głową.

Jonas Aden

W ostatnich dniach powrócił do nas także Jonas Aden. Na scenie nie było ponad 1,5 roku. Nie przyszedł jednak z pustymi rękoma. Fani Norwega wyczekują bowiem zapowiedzianego nowego utworu. “The Ballet Girl” nie brzmi jednak jak stary Aden. Czyżby, podobnie jak Hardwell, producent zdecydował się na zmianę stylu?

Niespełna wymienić wszystkich DJów, którzy zadbali o swoje zdrowie psychiczne. Do tego grona warto by dodać także Headhunterza, Alesso i Blinders. Choć ten ostatni nie powiedział o tym wprost, to walkę z presją o dobre samopoczucie sugeruje jego wydany tuż po powrocie utwór. Wielu artystów zdecydowało się na mniej radykalne kroki – przykładowo San Holo i Gareth Emery postanowili odpocząć od mediów społecznościowych.

nastia

nastia

Nie musisz być DJem światowego formatu

Presja i stres nie spotykają tylko koncertujących muzyków. Zresztą nie tylko one niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Każdy z nas ma inne doświadczenia, inną wrażliwość i każdy z na może w pewnym momencie poczuć się przytłoczony. W takiej sytuacji nie bójmy się prosić o pomoc. Zawsze możemy zwrócić się do kogoś bliskiego bądź do specjalisty. W Polsce działa szereg organizacji oferujących pomoc w kryzysie psychicznym. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych numerów.

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla osób dorosłych

22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych

800 120 002 – infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

nastia

800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolskie telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy 10 października. My celowo publikujemy ten artykuł później, by pokazać, że każdy dzień powinien być dniem zdrowia psychicznego.

nastia

Total
4
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?