ghostproductions.pl

Pandemia koronawirusa nie zostawiła suchej nitki na fanach kultury oraz przedstawicielach tej branży. Na szczęście powoli wszyscy wychodzimy z tego smutnego czasu. W Wielkiej Brytanii nie będzie wymagane utrzymywanie dystansu społecznego na imprezach masowych, o czym pisaliśmy tutaj. Na łamach naszego portalu mieliśmy okazję poinformować nawet o pierwszym legalnym wydarzeniu klubowym, które… zostało zgłoszone na policję. Rząd naszego kraju również podejmuje kroki, które nas zbliżają do dawnego życia. Na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu właśnie ukazał się harmonogram, który opisuje najbliższe plany otwarcia sektorów kultury.

Koncerty najwcześniej w czerwcu

Pod lupę jako pierwsze bierzemy daty powrotu wyznaczone dla zespołów muzycznych i… grup cyrkowych. Nie ukrywamy, że śmieszy nas to ironiczne skumulowanie obu tych zawodów. Według rozpiski Ministerstwa Kultury i Rządu na powrót plenerowych wydarzeń muzycznych z udziałem publiczności możemy liczyć najwcześniej od 6 czerwca.

Grupy cyrkowe i zespoły muzyczne

do 5 czerwca:

 • zakaz wydarzeń z udziałem publiczności
 • możliwość prowadzenia działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych (próby i ćwiczenia, nagrania fonograficzne i audiowizualne)
 • możliwość organizowania wydarzeń online

Teatralne wątpliwości

Powyższe informacje mogą dziwić osoby, które już mogły zauważyć, jak wcześniej niektórzy artyści koncertowali podczas pandemii. Wielu muzyków organizowało swoje występy w teatrach, które według rozpiski z zachowaniem odpowiednich zasad będą mogły funkcjonować na otwartym powietrzu już od 15 maja, a od 29.05 – także w pomieszczeniach. Podobnie we wcześniejszym czasie działały miejskie domy kultury. Pełny harmonogram otwierania się instytucji tego typu znajdziecie poniżej.


Teatry, opery, filharmonie

do 14 maja:

 • zakaz wydarzeń z udziałem publiczności
 • możliwość prowadzenia działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych (próby i ćwiczenia, nagrania fonograficzne i audiowizualne)
 • możliwość organizowania wydarzeń online

od 15 do 28 maja:

 • możliwość organizowania wydarzeń z udziałem publiczność wyłącznie na otwartym powietrzu, pod warunkiem:
 • udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami

od 29 maja do 5 czerwca:

 • możliwość organizowania wydarzeń z udziałem publiczności w pomieszczeniach, pod warunkiem:
  * udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami
  * zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa
  * zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków

Domy i ośrodki kultury, świetlice

od 15 do 28 maja

 • możliwość realizowania zadań edukacyjnych i animacyjnych na otwartym powietrzu pod następującymi warunkami:
  * udział nie więcej niż 15 osób
  * zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami
  * zapewnienie, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków

od 29 maja

 • możliwość realizowania zadań edukacyjnych i animacyjnych w pomieszczeniach, pod następującymi warunkami:
  * udział nie więcej niż 15 osób
  * zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami
  * zapewnienie, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa
  * zapewnienie, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków

Co z festiwalami?

Aktualnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie ujawniło planów związanych z powrotem większych imprez plenerowych oraz stadionowych. Podczas tego lata prawdopodobnie będziemy mogli brać udział głównie w mniejszych wydarzeniach. Niektóre z dużych festiwali – między innymi Open’er Festival i Orange Warsaw Festival – już przeniosły swoje tegoroczne edycje na 2022 rok. Są też tacy, co próbują wynagrodzić swoim fanom niepewne czasy. Z tego powodu na terenie Gdyni w lipcu i sierpniu zobaczymy nowy projekt ukrywający się pod nazwą Open’er Park, o którym wspomnieliśmy tutaj. Na naszych łamach również możecie przeczytać o planach Sunrise Festival. Tutaj też planowana jest alternatywa forma dla fanów spragnionych muzyki elektronicznej.

Nie zapominajmy jednak o tych, którzy nadal walczą o koncertowe lato. Agencja Follow the Step zapowiedziała na ten rok dwa festiwale. Pierwszą propozycją jest Wisłoujście, który jest dobrą propozycją dla fanów sceny house i techno. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie tutaj. Znamy też pierwsze postaci, które zagrają na bardziej różnorodnej imprezie.

Na Fest Festivalu, bo o nim mowa, pojawią się między innymi Kygo, Purple Disco Machine, Fisher, Kungs, Sam Feldt, Alan Walker, wielu innych reprezentantów sceny elektronicznej, jak i twórców innych gatunków, takich jak: Aurora, Tommy Cash, Princess Nokia, Nothing But Thieves, slowthai i innych. Na terenie Parku Śląskiego zagrają również czołowi polscy artyści. Aktualizowany na bieżąco lineup festiwalu jest dostępny w tym wpisie.

To wszystko może dojść do skutku tylko, jeśli wytyczne będą na to pozwalać. Na to jednak możemy liczyć dopiero najwcześniej w czerwcu.


foto: Krzysztof Szlęzak

ghostproductions.pl